WzMOCnij swoje otoczenie - konkurs społeczny organizowany przez PSE. Jak wziąć udział? Kto może otrzymać pieniądze?

Program grantowy „WzMOCnij swoje otoczenie” to ogólnopolska inicjatywa, w ramach której wyłaniane są najlepsze projekty społeczne związane z rozwojem lokalnej przestrzeni publicznej i podnoszeniem bezpieczeństwa mieszkańców gmin i powiatów. W ramach programu przyznane granty pomogły do tej pory 200 tysiącom Polaków z 95 samorządów z całego kraju. O tym co należy zrobić aby wziąć udział w konkursie i do kogo jest on skierowany dowiedzą się Państwo w poniższym artykule.

Do kogo jest skierowany program ,,WzMOCnij swoje otoczenie"?

Program kierowany jest do osób odpowiedzialnych za przygotowanie zgłoszenia konkursowego, którzy w przypadku otrzymania grantu są odpowiedzialni za realizacje przedstawionych pomysłów poprawiających jakość życia lokalnej społeczności. Projekt skierowany jest głównie do przedstawicieli: 

  • urzędów gminy i powiatów,
  • jednostek samorządowych (np. przedszkoli, szkół, ośrodków kultury, sportu, pomocy społecznej, bibliotek),
  • organizacji pozarządowych.

Co należy zrobić, przed wzięciem udziału w programie?

Na początku warto rozejrzeć się po najbliższym otoczeniu. Jako przedstawiciele uczestnika programu i aktywni członkowie swoich społeczności, porozmawiajcie Państwo z innymi mieszkańcami. Zastanówcie się, czego brakuje w najbliższym otoczeniu, co warto byłoby zrobić i kto najbardziej zasługuje na skorzystanie z efektów Waszej pracy. Postawcie na działania, których korzyści będą odczuwalne przez długie lata.

W poprzednich latach nagradzano pomysły, które rozwijały umiejętności cyfrowe mieszkańców, wzmacniały ich zdrowie i bezpieczeństwo, zapewniały infrastrukturę pieszą i rowerową, podnosiły walory krajobrazowe i turystyczne regionów, pomagały w aktywizacji społeczności lokalnych.

Jak aplikować do programu?

Ze strony www.wzmocnijotoczenie.pl i zakładki „Centrum pomocy” należy pobrać formularz zgłoszeniowy, bądź klinkąć tutaj. (formularz pobierze się automatycznie). 

Mam już formularz, co dalej?

Wygospodarujcie sobie Państwo godzinę na jego wypełnienie. Dobrze rozpisany plan działania i poprawnie wypełniony formularz zwiększą Państwa szansę na wygraną.

Jeżeli już zebrali Państwo wszystkie informacje potrzebne do wzięcia udziału w konkursie, to nadszedł moment, w którym trzeba wymyślić tytuł zgłoszenia. Warto poświęcić temu chwilę, ponieważ definuje on Państwa zgłoszenie. Tytuł powinien oddawać charakter zgłoszenia, oddnosić się do grupy docelowej. Będzie on używany w działaniach komunikacyjnych - warto postawić na prostą chwytliwą i zapadającą w pamięć nazwę.

Następne kroki i podpowiedzi do wypełnienia formularzu znajdą Państwo tutaj. - jest to przewodnik po programie warto się z nim zapoznać.

Co zrobić z wypełnionym formularzem?

Organizator oferuje wsparcie na całym etapie przygotowania zgłoszenia, więc z przygotowanym formularzem należy się z nim skontaktować. Ma to na celu omówienie projektu. Organizaytor przyjrzy się jego mocnym stronom i razem z Państwem zastanowicie się, czy warto go jeszcze poprawić.

Gotowy i podpisany formularz należy wysłać na specjalny adres mailowy:

projektyspoleczne@pse.pl

Razem z formularzem należy załączyć wszelkie materiały i oświadczenia takie jak:

  • oświadczeniem dot. eksploatacji przedmiotu wsparcia;

  • ważnym statutem lub innym dokumentem potwierdzającym Państwa działalność;

  • KRS lub innym dokumentem potwierdzającym Państwa reprezentację.

Co dalej?

Teraz należy już tylko czekać na decyzję. Wszystki zgłoszenia zostaną ocenione przez komisję, a wyniki pojawią się na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl i zwycięscy otrzymają e-maila z informacją o wygranej.

 

Pełny harmonogram zgłoszeń do projektu wraz z gminami mogącymi wziąć udział w projekcie znajduje się w regulaminie programu, a jego część zamieszczamy dla Państwa poniżej:

  1. Złożenie Formularza Zgłoszeniowego:
    od 1 września 2021 roku do 30 września 2021 roku

  2. Ogłoszenie wyników Programu:
    do 29 października 2021 roku

  3. Zawarcie Umowy i realizacja Projektu:
    terminy na 2021 i 2022 r. do uzgodnienia z laureatami

Gminy i powiaty:
mazowieckie: Warszawa (dzielnica Białołęka), powiat wołomiński

śląskie: Ciasna, Kłobuck, Miedźno, Opatów, Panki, Pawonków, Przystajń, Wielowieś, Wręczyca Wielka, Zbrosławice

opolskie: Dobrodzień, Kolonowskie, Zawadzkie
wielkopolskie: Dopiewo, Krajenka, Okonek, Tarnówka, Wysoka, Złotów
zachodniopomorskie: Biały Bór, Bobolice, Szczecinek, Tychowo

pomorskie: Choczewo, Gniewino, Damnica, Główczyce, Kolbudy, powiat kartuski, powiat gdański, powiat pucki, Pruszcz Gdański, Pszczółki

 

Film promocyjny programu ,,WzMOCnij swoje otoczenie":