Wyzwania branży owocowo-warzywnej -Spotkanie przedsezonowe organizowane przez Core Team

Core Team to popularna nazwa zespołu liderów branży owocowo-warzywnej , formalnie zaś nazwa szerszego projektu promującego konsumpcję owoców i warzyw. Core Team to również forum współpracy liderów i ekspertów branży owocowo-warzywnej.

W ramach Core Team funkcjonuje osiem zespołów roboczych zajmujących się m.in. zrównoważonym rozwojem, cyfrowymi projektami, promocją postaw i dobrych praktyk produkcyjnych i handlowych oraz marketingiem owoców i warzyw.

W dniu 18 czerwca 2024 r. w Mszczonowie w Hotelu Panorama odbyło się spotkanie Core Team, którego celem generalnym było omówienie sytuacji na rynku owoców i warzyw.

W programie spotkania wpisano cztery panele dyskusyjne.

Pierwszy z nich dotyczył sytuacji na rynku jabłek. Tematem panelu drugiego był rynek borówki. W trzecim panelu omówiono sytuację na rynku warzyw. Na ostatnim panelu omówiono projekty promocyjne. Pod koniec spotkania miała miejsce dyskusja dotycząca roli „promocji” w rozwoju sektora ogrodniczego.

W spotkaniu w Mszczonowie wzięli udział eksperci projektu Energia dla Wsi: Anastasiya Senkouskaya  i dr inż. Jacek Skudlarski – pracownik SGGW.

Jak wynika z dyskusji z każdym z paneli zarówno producenci owoców twardych, miękkich jak i warzyw borykają się z podobnymi problemami i wyzwaniami. Jednym z nich jest niedobór pracowników potrzebnych szczególnie podczas zbiorów. Wraz z niedoborem pracowników rosną również koszty pracy. Jak się okazuje trzon pracowników stanowią osoby z Ukrainy jednakże i tych zaczyna ubywać w sektorze rolnym na rzecz innych branż. Podczas spotkania w Mszczonowie podkreślono że zachodzi konieczność sciągania pracowników nawet z innych kontynentów.

Oprócz kosztów pracy plantatorzy warzyw i owoców borykają się z wysokimi kosztami energii i wydatkami na środki do produkcji. Jako rozwiązanie tego problemu wskazano na wdrażanie rozwiązań Rolnictwa 4.0. Jednakże co podkreślono problemem może okazać się niedobór rządowych środków finansowych na programy wsparcia dofinansowania Rolnictwa 4.0. 

Automatyzacja, cyfryzacja jak i robotyzacja mogą być pomocne w gospodarstwach rolnych. Jednakże na stan obecny nie rozwiązują one kwestii dotyczących zbioru owoców i warzyw do którego nadal potrzebni są ludzie.

Rolnictwo w tym również sektor ogrodniczy stoi również przed wyzwaniem ze strony konkurencji m.in. z Ukrainy. Biorący udział w dyskusjach paneliści jednomyślnie podkreślili ze niezbędne są wspólne działania rolników w tym łączenie się w grupy producentów. Ważne jest też promowanie polskiej marki.

Z dyskusji podczas wydarzenia wynika że zrównoważony rozwój rolnictwa składa się z wielu czynników i potrzebne jest wypracowywanie rozwiązań.