W jaki sposób Rolnictwo Precyzyjne wspomaga efektywne gospodarowanie w systemie zrównoważonym?

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że kilka dni temu ukazał się kolejny tekst naszego eksperta, dr. Jacka Skudlarskiego pt. "W jaki sposób Rolnictwo Precyzyjne wspomaga efektywne gospodarowanie w systemie zrównoważonym?" w ramach cyklu publikacji dotyczących Rolnictwa 4.0.

 

fot. Darek Golik

 

W ramach wizji Europejskiego Zielonego Ładu, który stał się faktem Unia Europejska przyjęła strategię klimatyczną w ramach której rolnictwo zobligowane jest do redukcji zużycia pestycydów o 50% oraz nawozów sztucznych o 20%.

Innym czynnikiem wpływającym na konieczność ograniczenia wielkości nawożenia i poziomu chemicznej ochrony roślin są rosnące ceny nawozów i pestycydów. W minimalizacji zużycia tych środków produkcji mogą pomóc rozwiązania techniczne i technologie wpisujące się w koncepcję Rolnictwa Precyzyjnego. O tym piszę poniżej.

 

Satelity w służbie rolnictwa

Znacznym krokiem w rozwoju technologicznym rolnictwa okazało się wykorzystanie systemów satelitarnych w pozycjonowaniu ciągników i maszyn rolniczych. Określenie dokładnej pozycji agregatu maszynowego na polu lub poza nim otworzyło możliwości zastosowania szeregu rozwiązań technicznych i technologii, które stanowią koncepcję Rolnictwa Precyzyjnego zaliczonego do trzeciej rewolucji technologicznej w rolnictwie (Rolnictwo 3.0).

W pierwszej kolejności sygnały satelitarne znalazły zastosowanie w systemach jazdy automatycznej dzięki której ciągniki i samobieżne maszyny mogą być prowadzone bez interwencji operatora po ustalonej wcześniej trasie z dość dużą dokładnością sięgającą nawet 1 – 3 cm. Jazda automatyczna ciągnika i maszyny odciąża operatora a ponadto pozwala zachować podczas pracy pełną szerokość roboczą agregatu jak również unikać tzw. omijaków i nakładek. Te ostatnie mają szczególne znaczenie w przypadku takich zabiegów jak siew (sadzenie), nawożenie mineralne i opryski. 

 

Z pełną treścią publikacji mogą się Państwo zapoznać na stronie Witryny Wiejskiej, klikając tutaj.

Zachęcamy również do zapoznania się z blogiem naszego eksperta - Rolnictwo 4.0 - rolnictwo przyszłości:

 

 

 dr Jacek Skudlarski, SGGW - ekspert energiadlawsi.pl