Podczas warsztatów organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odbędą się również dyskusje nt. możliwości, potrzeb i uwarunkowań dla spółdzielni energetycznej w Polsce.
Udział w warsztatach projektowych w obszarze pt "Polskie spojrzenie na spółdzielnie energetyczne: ambicje, wyzwania i potencjał" wraz z wystąpieniem eksperckim wezmą Rafał Czaja - Prezes Stowarzyszenia oraz dr Grzegorz Maśloch - Członek Rady Programowej Stowarzyszenia.
Projekt „RENALDO” jest realizowany na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Finansowany jest w 100% ze środków Unii Europejskiej oraz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego. Celem projektu jest udzielenie wsparcia eksperckiego w zakresie przygotowania do założenia pierwszych, pilotażowych spółdzielni energetycznych w 6 gminach na terenie województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.
W programie aktualnych warsztatów przewidziano ponadto m.in.:
- Priorytety Unii Europejskiej w zakresie OZE (Europejski Zielony Ład, Krajowy Plan Odbudowy, Regionalny Program Odnowy, Plan Strategiczny itp.)
- Spółdzielnie energetyczne jako lokalny kreator rynku energii
- Zakładanie spółdzielni - model wieloetapowy (7 kroków)
- Niemiecki model spółdzielczej produkcji energii. Jak spółdzielnie stały się istotnym graczem na rynku energii
- Przykład greckich spółdzielni energetycznych o rolniczym rodowodzie
- Doświadczenia z Podlasia w zakresie OZE