Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW w Kielcach

W dniach 17-18 stycznia 2023 r. w Kielcach odbyły się największe w Polsce i najważniejsze Targi dla producentów owoców i warzyw. Targi odwiedził nasz ekspert  - dr inż. Jacek Skudlarski – pracownik SGGW w Warszawie i autor bloga „Rolnictwo 4.0 – rolnictwo przyszłości”  w serwisie Facebook. Poniżej jego relacja z tej wystawy.

 

 

Największa w Polsce ogrodnicza impreza branżowa.

TSW to największa w Polsce impreza branżowa dedykowana sadownikom oraz plantatorom warzyw oferująca możliwość zarówno zapoznania się z nowymi technologiami i nowinkami technicznymi jak i pozyskania wiedzy. Gama wystawców jest bardzo szeroka. Na TSW swoją ofertę  pokazują producenci ciągników i maszyn rolniczych, firmy zajmujące się chłodnictwem i przechowalnictwem, wytwórcy maszyn do sortowania i pakowania  a także producenci materiału szkółkarskiego oraz firmy handlujące owocami i warzywami i szereg innych podmiotów. Istotną częścią TSW są konferencje branżowe.

 

 

W tegorocznej edycji TSW wystawiło się ponad 420 firm. Liczba gości to około 14 tys. osób. Powierzchnia wystawiennicza to 28 tys. m2.

W programie Wystawy wpisano aż dziewięć konferencji tematycznych podczas których wygłoszono blisko 80 referatów.  Jedną z nich była konferencja maszynowa dotycząca najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych w branży rolnej. Jednym z prelegentów był nasz ekspert – dr inż. Jacek Skudlarski, który wygłosił referat na temat „Manipulatory i roboty do sadów” 

Ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze

Niewątpliwie ostatnia edycja TSW podobnie jak i poprzednie była zdominowana przez producentów ciągników i maszyn rolniczych stosowanych w sadach oraz na plantacjach warzyw i owoców miękkich. Najbardziej w oczy rzucały się ciągniki sadownicze oraz miniciągniki. Te ostatnie mają charakter uniwersalny. Miniciągniki mogą pracować na plantacjach warzyw i owoców miękkich w małoobszarowych gospodarstwach, w tunelach foliowych, w firmach komunalnych a nawet przedsiębiorstwach leśnych. Wyposażone w ładowacz czołowy miniciągniki mogą okazać się również przydatne i w gospodarstwach sadowniczych.

 

 

Na Targach pokazano również ciągniki i wyższych mocy a tym samym gabarytów, które mają zastosowanie w gospodarstwach uprawiających warzywa. Najwięcej było ciągników znanych producentów, którzy są liderami na rynku w Polsce. Oprócz marek europejskich były także ciągniki z Azji. Natomiast też pojawiły się traktory marek dotychczas nie znanych polskim rolnikom.

Wśród maszyn najwięcej było tych stosowanych w sadach. Platformy, wózki transportowe, opryskiwacze sadownicze, wykaszarki jak również i sprzęt drobny np. sekatory – czyli to co potrzebne jest sadownikowi. Propozycją dla plantatorów warzyw były m.in. glebogryzarki oraz pielniki.

 

 

Rolnictwo 4.0 na Targach TSW

Czwarta rewolucja technologiczna oferuje rozwiązania techniczne i technologie przydatne także dla sadowników i producentów owoców miękkich i warzyw. Rozwiązania z zakresu 4.0 były dobrze widoczne na Targach w Kielcach. Na kilku stoiskach można było zobaczyć stacje pogodowe oraz czujniki polowe, które mogą być podpięte do Internetu Rzeczy. Co interesujące stacje pogodowe można było zobaczyć na stoiskach firm oferujących ciągniki rolnicze. Tuż obok nich stały stanowiska z rolniczą nawigacją GPS do automatycznego prowadzenia  ciągniki nie tylko po polu ale i również w sadzie. Nie było to przypadkowe ustawienie. Nawigacje GPS stają się coraz bardziej popularne w gospodarstwach rolnych. Mogą być również wykorzystywane w sadach. Stacja pogodowa dostarcza danych niezbędnych do wykonywania niektórych zabiegów agrotechnicznych jak np. ochrona chemiczna.

 

 

Na wystawie w Kielcach można było oglądać również drony zarówno te wykorzystywane do teledetekcji jak również do nawożenia mineralnego i oprysków. Te pojazdy latające zyskują na znaczeniu również i w sadownictwie.

Od paru lat na TSW można oglądać autonomiczne roboty polowe. W tym roku było ich aż sześć. Niektóre z nich to maszyny do pilenia upraw, siew nasion i opryskiwania lokalnego. Jeden z  zaprezentowanych robotów to swego rodzaju ciągnik rolniczy. Były też dwa roboty będące autonomicznymi samobieżnymi opryskiwaczami.

 

 

Środki do produkcji, usługi i inne propozycje dla sadowników i ogrodników

Oprócz firm maszynowych w Kielcach zaprezentowali się również producenci środków do produkcji (nawozy, pestycydy, środki biologiczne) ale również firmy usługowe a także finansowe. Obecne były również firmy szkółkarskie i nasiennicze. Jednym z wystawców była firma promująca agrofotowoltaikę czyli połączenie produkcji rolnej z pozyskiwaniem energii ze słońca.

Targi na wysokim poziomie

Targi  Sadownictwa i Warzywnictwa TSW zarówno pod względem organizacyjnym jak i merytorycznym zasługują na wysoką ocenę. Pięć z plusem należy się również i zwiedzającym, którzy przybyli licznie jak na takie targi specjalistyczne. Jak się okazało popularnością cieszyły się również konferencje branżowe. Krótko mówiąc, warto było odwiedzić te TSW.