Rozmowy z rolnikami na wydarzeniu w Ględowie

Za nami kolejne inspirujące spotkanie z lokalną społecznością i rolnikami. Tym razem rozmowy o rolnictwie odbyliśmy w Ględowie na Święcie Młodości, gdzie jako projekt Energia Dla Wsi objęliśmy wydarzenie patronatem.

Co roku w miejscowości Ględowo w gminie Człuchów odbywa się festyn zatytułowany „Święto młodości”. Tegoroczna edycja tej imprezy miała miejsce w sobotę 22 lipca 2023 r. Pod specjalnie wybudowanym na takie okazje amfiteatrem zgromadziło się wielu mieszkańców, by wspólnie bawić się przy muzyce i dobrym jedzeniu. Organizatorzy postarali się także o dodatkowe atrakcje zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dla najmłodszych zorganizowano dmuchane zamki oraz przejażdżki konne. Nie zabrakło także loterii fantowej, fotobudki oraz stoisk z lokalnymi produktami i rękodzielnictwem.

Dorośli przede wszystkim mogli posłuchać muzyki w wykonaniu lokalnych wokalistów. 

Na mieszkańców i gości przybyłych na festyn czekało mnóstwo atrakcji kulinarnych. Pyszne ciasta, potrawy wytrawne i przekąski przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Ględowie. Podczas „Święta młodości” miał miejsce pokaz kulinarny „pt. Młody Polski Ziemniak” zorganizowany przez Polską Federację Ziemniaka.

Takie imprezy jak „Święto młodości” są dobrą okazją do propagowania nowoczesnych modeli rozwoju, metod i technologii w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i wzrostu poziomu życia na obszarach wiejskich.

Stąd też w Ględowie nie mogło zabraknąć Energii dla Wsi wraz z którą przybył nasz ekspert dr inż. Jacek Skudlarski z SGGW – autor bloga Rolnictwo 4.0 – rolnictwo przyszłości.

 

 

Wydarzenie odbyło się w dniu 22 lipca 2023 r. i zrzeszyło lokalne społeczności i wielu rolników, w tym młodych rolników. Celem wydarzenia było wspólne świętowanie, rozmowy dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, kultury oraz rozwoju młodych społeczności. Podczas wydarzenia mówiliśmy czym jest gospodarka obiegu zamkniętego w gospodarstwie rolnym, co to jest poferment i inne zagadnienia związane z transformacją obszarów wiejskich.

 

 

W programie znalazło się wiele atrakcji, między innymi atrakcje muzyczne, sportowe oraz żywnościowe. Podczas wydarzenia można było poznać twórców rękodzieł, a nawet spróbować sił w warsztatach. Eksperci projektu Energia Dla Wsi byli przedstawicielami obszaru rolniczego i transformacji energetycznej na wydarzeniu. Odbyte rozmowy z lokalną społecznością dotyczyły szerokiego obszaru: 

  • poprawy efektywności energetycznej,
  • rozwoju obszarów wiejskich,
  • szans i wyzwań dla polskiego rolnictwa,
  • możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych - między innymi biogazowni rolniczych.

W trakcie wydarzenia ustalaliśmy ważne dla projektu Energia Dla Wsi aspekty z lokalnymi liderami - dotyczące rozwoju obszarów wiejskich.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie Gmina Człuchów, Gmina Ględowo i Gospodarstwo Śmiechowscy za możliwość zapoznania się z lokalną społecznością tego obszaru.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji poniżej: