Rozmowy z rolnikami na lokalnym wydarzeniu-Dzień Otwartych Drzwi Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Dzień Otwartych Drzwi Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Pokazy sprzętu rolniczego oraz inwentarza, a także szereg innych atrakcji – to wszystko czekało na gości, którzy w niedzielę 23 czerwca 2024 r. odwiedzili Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Organizowane corocznie w Końskowoli Dni Otwarte LODR to wydarzenie służące upowszechnianiu innowacji w produkcji rolniczej poprzez prezentację ofert firm z sektora rolniczego, dorobku polskiej hodowli roślin oraz produktów lokalnych przetwórców i producentów żywności.

Podczas Dni Otwartych miał miejsce kiermasz roślin ozdobnych. Nie zabrakło również stoisk z wyrobami regionalnymi i tradycyjnymi prosto od rolników.

 

Urozmaicony program Dni Otwartych

W programie Dni Otwartych LODR wpisano szereg wydarzeń. Oficjalne otwarcie poprzedziła Msza Święta w miejscowym kościele po której na teren wystawy przeszedł uroczysty marsz poprowadzony przez Orkiestrę Dętą Gminy Końskowola w którym udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski. Pan Minister uczestniczył w uroczystości wręczania oznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa” oraz nagród dla laureatów szeregu konkursów: Agro-Liga 2024, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, Mistrzowie Agro.

W Programie Dni Otwartych LODR wpisano wystawę maszyn i prezentację zwierząt , pokazy maszyn na poletku pokazowym oraz zwiedzanie poletek doświadczalnych na których prezentowano efektywności nawozów i pestycydów.

 

Dla każdego coś interesującego

Dni Otwarte LODR to impreza dla każdego i w każdym przedziale czasowym. Zainteresowani techniką rolniczą mogli obejrzeć ciągniki rolnicze jak również wejść do ich kabiny. Dostępne dla zwiedzających były traktory dla małych jak i większych obszarowo gospodarstw. Zaprezentowano również sprzęt uprawowy oraz pielnik wyposażony w system wizyjny. Oprócz tego miejscowi dystrybutorzy pokazali przyczepy rolnicze i sprzęt do prac komunalnych.

Miłośnicy zwierząt mogli oglądać konie, kozy, króliki oraz drób. Dla miłośników roślin ozdobnych zorganizowano kiermasz kwiatów i krzewów.

Dzieci miały okazję pojeździć na kucykach zaś dorośli również z dziećmi przejechać się zaprzęgiem konnym. Dużą atrakcją dla dzieci była makieta gospodarstwa z radiowo sterowanymi modelami ciągników rolniczych.

Każdy z gości mógł nabyć regionalne produkty spożywcze jak również wyroby rękodzielnicze.

 

Wyspa innowacji

Miejscem, które z pewnością było bardzo dużą atrakcją dla zwiedzających była wyspa innowacji. W miejscu tym zaprezentowano autonomiczny ciągnik AgXeed, sortownicę do owoców z systemem wizyjnym, drony, systemy pomiarowe oraz agregat uprawo-siewny z ciągnikiem wpisujący się w koncepcje Rolnictwa 4.0.

 

Energia dla Wsi na Dniach Otwartych w Końskowoli.

Wśród wystawców, którzy licznie pojawili się w Końskowoli była również Energia dla Wsi. Była to dobra okazja dla kolejnego spotkania grupy naszych liderów  i rozmów o zrównoważonej produkcji rolnej, energetyce odnawialnej na obszarach wiejskich, spółdzielniach energetycznych oraz o Rolnictwie 4.0. Odwiedzający nasze stoisko mogli porozmawiać z naszymi ekspertami jak również wziąć udział w konkursach z nagrodami. W naszej ekipie nie mogło zabraknąć naszego eksperta – dr inż. Jacka Skudlarskiego z SGGW, który odbył szereg rozmów z rolnikami oraz wystawcami. Pan dr inż. Jacek Skudlarski przeprowadził prelekcję z zakresu Rolnictwa 4.0 i wybranych elementów dotyczących ślady węglowego i innych działań, które w niedalekiej przyszłości będą mieli wpływ na kondycję i konkurencyjność polskiego rolnictwa.

 

Serdecznie dziękujemy Lubelskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego za zaproszenie oraz możliwość udziału w spotkaniach!

Jeszcze raz dziękujemy grupie lubelskiej za zaproszenie i inspirujące dyskusję!

Dziękujemy Panu Markowi Siuciakowi za pomóc w organizacji spotkań oraz wsparcie merytoryczne!

Dziękujemy naszym liderom za zaangażowanie! Szczególne podziękowania dla Pani Moniki i Pana Wojciecha Dorosza- właścicieli Gospodarstwa "Dobre z Łęki"!

Jeszcze raz bardzo dziękujemy studentom Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW za zaangażowanie merytoryczne i wsparcie!