Rolnictwo 4.0 a targi rolnicze

Fruit Poland Expo i Centralne Targi Rolnicze w Nadarzynie

Prawie że równolegle w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyły się dwie imprezy rolnicze. Jedna z nich: Fruit Poland Expo – Międzynarodowe Targi Sadownicze odbyła się po raz pierwszy. Targi te rozpoczęły się 7 grudnia i potrwały do 9 grudnia 2023 r. Drugą imprezą rolniczą, która w Nadarzynie odbywa się od kilku lat są CTR- Centralne Targi Rolnicze, które rozpoczęły się 8 grudnia i zakończyły 10 grudnia 2023 r.

Na obu tych imprezach był ekspert Energia dla  Wsi  - dr inż. Jacek Skudlarski – pracownik SGGW w Warszawie i autor bloga „Rolnictwo 4.0 – rolnictwo przyszłości” w serwisie Facebook.

Nasz ekspert był nie tylko gościem Targów ale był on również prelegentem podczas konferencji zorganizowanej na wystawie Fruit Poland. W referacie zatytułowanym „Rozwiązania Rolnictwa 4.0 dla producentów owoców miękkich” przedstawił on rozwiązania techniczne i technologie czwartej rewolucji technologicznej (Rolnictwo 4.0) z jakich skorzystać mogą plantatorzy drzew owocowych ale również i farmerzy produkujący borówki, maliny i inne owoce miękkie.

Poniżej jego relacja naszego eksperta z obu wydarzeń.

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć że w porównaniu do innych imprez rolniczych Tragi Fruit Poland Expo i Centralne Targi Rolnicze nie zachwycają swoją wielkością. Zarówno na jednych jak i drugich Targach wystawców było mało. Gości również. Obie imprezy można było szybko obejść.  Jednakże szereg ciekawostek można było tu znaleźć.

 

 

Internet Rzeczy w rolnictwie

Coraz częściej na targach branżowych pojawiają firmy oferujące rozwiązania  tzw. Internetu Rzeczy dla sektora rolnego. W skład rolniczego Internetu Rzeczy wchodzą stacje pogodowe i różnego rodzaju czujniki umieszczone w glebie, na roślinach czy na zwierzętach. Dane z tych urządzeń przesyłane są za pośrednictwem Internetu najczęściej do chmury obliczeniowej  do której dostęp jest możliwy zarówno z poziomu komputera stacjonarnego, przenośnego jak również smartfonu i tabletu.  Rozwiązania te pozwalają monitorować warunki pogodowe nad daną plantacją ale również warunki panujące w glebie, w budynkach inwentarskich, szklarniach itp.  Urządzenia takie jak stacje pogodowe oraz czujniki glebowe okazują się bardzo potrzebne dla producentów owoców. Dzięki danym z tych urządzeń rolnicy mogą podejmować decyzje dotyczące ochrony chemicznej, nawadniania czy nawożenia.

Na targach w Nadarzynie obecnych było kilka firm oferujących rozwiązania Internetu Rzeczy dedykowane dla każdego sektora rolnictwa tym również i dla producentów owoców twardych jak i miękkich.

 

 

Aplikacje przydatne dla rolników

Zastosowanie w branży rolnej mają również różnego rodzaju aplikacje wgrywane na smartfon i tablet. Jedną z nich zaprezentowaną w Nadarzynie była aplikacja umożliwiająca rozliczanie pracowników pracujących przy zbiorze wykorzystująca technologię NFC. Za pomocą odczytu tagów NFC rejestrowane są zbiory z każdego pojemnika i od każdego pracownika. W ten sposób system automatycznie zlicza ilość zebranych owoców przez poszczególnych pracowników jak również oblicza kwoty wypłat dla każdego z nich za wykonaną pracę. Oprócz tagów NFC mogą być  stosowane tagi RFID lub kody kreskowe.

 

 

Agrofotowoltaika w polskich sadach

Technologia agrofotowoltaiczna (APV) zwana także agrofotowoltaiką to połączenie produkcji energii elektrycznej oraz uprawy roślin lub hodowli zwierząt na tym samym obszarze.

Agrofotowoltaika opiera się na instalacjach fotowoltaicznych, które składają się z przepuszczających światło modułów umieszczonych na konstrukcjach wyższych od powszechnie stosowanych. Pozwala to na uprawę pod panelami  kwiatów, warzyw czy owoców. Umieszczone nad uprawami panele fotowoltaiczne stanowią zadaszenie, które chroni rośliny przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi m.in. wiatrem, deszczem, gradem czy upałami. Przede wszystkim agrofotowoltaika dostarcza energię elektryczną niezbędną w gospodarstwie.

Agrofotowoltaika rozwija się w krajach Europy Zachodniej oraz w Azji (Chiny, Indie, Japonia). Jednakże nie stała popularna w Polsce aczkolwiek oferuje ona szereg korzyści dla rolnictwa.

Targi w Nadarzynie były więc okazją do odwiedzenia stoisk firm, które zajmują się agrofotowoltaiką.

 

 

Rolnictwo precyzyjne na targach w Nadarzynie

Wszakże sektor Rolnictwa Precyzyjnego w Polsce silnie się rozwija to na targach w Nadarzynie wystawiły się raptem trzy firmy oferujące nawigacje rolnicze i zestawy wykorzystujące sygnał satelitarny. Przede wszystkim obecne na targach firmy pokazały sprzęt do jazdy automatycznej ciągników i maszyn samobieżnych. Zabrakło natomiast czołowych firm oferujących bardziej rozbudowane systemy wykorzystujące technologię GNSS.

 

 

Drony w rolnictwie

Bezzałogowe pojazdy latające zwane dronami stają się coraz bardziej popularne w rolnictwie. Przede wszystkim drony wykorzystywane są do monitoringu plantacji w celu oceny kondycji roślin czy strat spowodowanych przez warunki pogodowe lub dziką zwierzynę. Nowym trendem, który jest hamowany na terytorium UE przez regulacje unijne są tzw. drony opryskowe czyli drony wyposażone w instalację do aplikowania na rośliny środków ochrony roślin. Właśnie tego typu pojazdy latające można było oglądać na Centralnych Targach Rolniczych. Drony wyposażone w instalację do oprysku mogą aplikować pestycydy lokalnie tzn. tylko w miejscach gdzie zachodzi potrzeba wykonania oprysku. Ponadto mogą dotrzeć do miejsc do których nie może dojechać klasyczny opryskiwacz np. z powodu podmokłego gruntu. Drony opryskowe mogą pracować pojedynczo lub w roju. Ta druga opcja umożliwia uzyskanie wyższej wydajności oprysku.

 

 

Maszyny na pole i do sadu

Na wspomnianych targach przede wszystkim dominował sprzęt rolniczy aczkolwiek stoisk z producentami maszyn było mało. Oprócz jednego stoiska z ciągnikami dużej mocy były dwa stoiska na których pokazano ciągniki specjalistyczne przeznaczone do prac w sadach i na uprawach owoców miękkich. Na jednym stoisku zaprezentowano przyczepy rolnicze w tym modele wykorzystywane w sadach. Ponadto można było obejrzeć specjalistyczne maszyny stosowane w sadach do ich pielęgnacji, opryskiwacze sadownicze jak również kombajn do zbioru jabłek.

 

 

Krótka refleksja na temat Targów

Fruit Poland Expo i Centralne Targi Rolnicze okazały się stosunkowo małymi imprezami zarówno pod względem liczby wystawców jak i liczby gości. Przybyli na Targi goście mogli jednak znaleźć coś dla siebie. Wśród wystawców były firmy oferujące rozwiązania z zakresu Rolnictwo 4.0, które są godne uwagi. Interesująca też była oferta firm maszynowych, których niestety było mało.

Może warto następnym razem połączyć obie imprezy rolnicze aby choćby w ten sposób zwiększyć liczbę wystawców co może przyczyni się do wzrostu liczby gości.