Redukcja cen produktów rolnych i śladu węglowego - inż. Mariusz Gołębiewski. Debata "Neutralność klimatyczna producentów żywności" na Tragach Potato Poland 2022.

Podczas tegorocznych Targów Potato Poland, w sobotę - 20 sierpnia, odbył się panel "Neutralność klimatyczna producentów żywności". Jednym z panelistów był mgr inż. Mariusz Gołębiewski - Project Manager ds. OZE, VIVERNO, który przedstawił między innymi w jaki sposób zakłady i gospodarstwa rolne mogą optymalizować zużycie energii w celu obniżenia kosztów produktów rolnych. Wskazuje on przede wszystkim na wszelkie działania, które mają na celu zatrzymanie energii. 

- "Dążąc do redukcji zużycia energii oraz zwiększania efektywności energetycznej, jesteśmy w stanie wpłynąć na cenę końcową produktu. Ważne jest podejmowanie działań modernizacyjnych, które pozwolą nam zaoszczędzić energię ciepła. Przykładowo w chłodniach możemy odzyskiwać ciepło ze sprężarek, w procesie produkcyjnym wykorzystywać ciepło odpadowe, jak również izolować przegrody zewnętrzne – wszystko po to, żeby jak najmniej ciepła "uciekało" nam z zakładu/gospodarstwa rolnego." - mówi.

Od lewej - inż. Mariusz Gołębiewski, dr Jacek Skudlarski - ekspert energiadlawsi.pl

Pan Gołębiewski wskazuje na duży potencjał w wykorzystaniu pomp ciepła do produkcji energii cieplnej. - Biorąc pod uwagę dostępne powierzchnie w gospodarstwach rolnych, podkreślił szczególnie możliwość wykorzystania gruntu jako dolnego źródła ciepła oraz opcję pracy samodzielnej lub hybrydowej przy wsparciu konwencjonalnych jednostek węglowych lub gazowych. To pomoże nie tylko wpłynąć na koszty produkcji energii, ale również zredukować emisje gazów cieplarnianych.

Prelegent poruszył również kwestię śladu węglowego i jego ograniczenia w produkcji rolnej. Wskazuje, że aktualnie całkowita jego redukcja jest niemożliwa, natomiast jego obniżenie jest nie tylko konieczne ze względów regulacyjnych, ale także ze względów konsumenckich - klienci chętniej wybierają produkty, których negatywny wpływ na środowisko jest niższy. 

- "Z jednej strony to regulacje prawne, ale również sam rynek wymusza działania związane z redukcją śladu węglowego. W przemyśle spożywczym sieci handlowe zaczynają wymagać na poziomie swoich dostawców wyliczenia śladu węglowego, jego raportowania i jeżeli jest on zbyt wysoki to oczekują planów na jego redukcję." - dodaje.

 

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi wypowiedziami Pana Mariusza Gołębiewskiego, klikając w poniższe zdjęcie.