Podsumowanie Kongresu Bezpieczeństwo Produkcji Rolnej

Kongres Bezpieczeństwo Produkcji Rolnej odbył się 10 marca 2024 r. w formie hybrydowej.

Podczas wydarzenia rolnicy, przedstawiciele branży rolniczej oraz eksperci wskazali różne kierunki rozwoju rolnictwa i produkcji rolnej. Prelegenci przedstawili wyzwania w rolnictwie związane z Zielonym Ładem, transformacją energetyczną obszarów wiejskich czy roli lidera w czasach zmian.

Oprócz wydarzenia stacjonarnego prowadzona była transmisja na żywo na kanale YouTube Energia Dla Wsi oraz Potato Poland. Podczas wydarzenia kongres oglądało średnio 1200 osób!

 

Bardzo ważnymi elementami kongresu były:

  • debata ekspercka dotycząca transformacji obszarów wiejskich,
  • głos lidera Marcin Gryna, rolnika, lidera projektu energiadlawsi.pl
  • wypowiedź Macieja Majewskiego eksperta rolnika współpracującego z liderami projektu energiadlawsi.pl

 

Przedstawiamy fragmenty wypowiedzi prelegentów, zapraszamy do wysłuchania pełnych wystąpień na kanale Energia Dla Wsi.

 

Marcin Gryn podczas wystąpienia:

Dzisiaj szykuje się rewolucja agrarna, otwiera i wpycha ona rolników w globalny rynek, a on jest inny niż nasz dotychczasowy, lokalny. Tutaj jest główna rola liderów rolników, aby to poprowadzić. Lider wśród społeczności to dobry mówca, ale przede wszystkim dobry słuchacz. Osoba, która potrafi dyskutować, słuchać, zbierać informacje. Ważne jest też sieciowanie – ludzie łączą się poprzez internet, mogą wymieniać się informacjami i działać razem sprawniej. [...] Lider musi znać się na rzeczy. Ostatnie protesty pokazują oddolnie, gdy ktoś potrafi poznać i opowiedzieć o problemach rolników, nie pomijając szczegółów. [...] Wraz z rozwojem i urbanizacją, populacja rośne, a gruntów uprawnych ubywa. Potrzebujemy gospodarzenia zrównoważonego.

 

Maciej Majewski - ekspert wskazał, że współpraca daje wiele możliwości, od opłacalności i stabilizacji po prostsze, bardziej efektywne budowanie relacji w branży rolniczej. Wspólne działanie, nawet tak proste jak zakup środków produkcji czy użytkowanie maszyn ma wiele korzyści zarówno w formalnych grupach, jak i u kilku współpracujących rolników.

 

dr Jakub Sokołowski podczas debaty:

O ile o samym Zielonym Ładzie i jego wpływie na środowisko można było i trzeba było dyskutować szczególnie z rolnikami to teraz mamy sytuacje, w której rolnicy z grupy, która była najbardziej eksponowana na ryzyko, stali się preferowani albo stali się beneficjentami, bo wywalczają sobie, że ten Zielony Ład ich nie obejmie. To tworzy taki niebezpieczny precedens dla kolejnych grup, które mają tą polityką być objęte. Raczej pytanie czy my możemy sobie pozwolić, jako Polska, że rolnictwo pozostanie takie samo. Czy rolnicy raczej nie powinni traktować Zielonego Ładu czy jakiejkolwiek innej polityki jako impulsu transformacyjnego.

 

Poszczególne wypowiedzi będziemy zamieszczać na kanale YouTube Energia Dla Wsi, już teraz zapraszamy do obejrzenia pełnej konferencji poniżej: