Podsumowanie Innovation Conference - Współpraca u podstaw

Eksperci projektu Energia Dla Wsi wzięli udział w Berry Innovation Conference 2023 - spotkaniu wprowadzającym ideę innowacji w realia ogrodnictwa i rolnictwa. Podczas konferencji tematyka była szeroka, jednak współpraca była elementem, który był opisywany najczęściej. Dla wprowadzania innowacji współpraca to jeden z najważniejszych aspektów.

Innowacja to myślenie poza schematami. Innowacyjny może być pomysł, idea, dotarcie do konsumenta, jego edukacja, tak jak nikt tego nie robił. To są czasem drobne rzeczy. Jeśli jednak nie próbujemy czegoś nowego to stoimy w miejscu. Robiąc tak jak dotychczas, trudno spodziewać się też znacząco różnych rezultatów. Chęć zmian jest kluczem do rozwoju sektora jagodowego - mówi Paweł Eggert, Aronia Eggert i Jagodowy Core Team.

 

 

Dla projektu Energia Dla Wsi kluczowym elementem konferencji była współpraca u podstaw. Przede wszystkim pomiędzy naukowcami i plantatorami oraz rolnikami, ale również zrzeszenie między producentami rolnymi. Przede wszystkim wagę współpracy z badaczami podkreśliła prof. Bożena Matysiak, zastępca Dyrektora ds. Naukowych w Instytucie Ogrodnictwa - PIB. Instytuty naukowe są otwarte na nowe wyzwania, z którymi mierzą się rolnicy - dlatego nawiązanie współpracy dla osiągnięcia efektywnego i zrównoważonej produkcji rolnej jest istotne.

Podczas spotkania zwrócono również uwagę, że należy brać przykłady i promować lokalnych liderów, ich działania i innowacje, które pomagają osiągnąć sukces.