W środę 18 stycznia 2023 r. odbyła się konferencja prasowa z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, podczas którego ogłoszono, iż w ramach najnowszego programu NFOŚiGW rolnicy otrzymają dofinansowanie do różnych odnawialnych źródeł energii - fotowoltaiki, biogazowni, elektrowni wiatrowych, małych elektrowni wodnych oraz magazynów.
fot. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa
W ramach programu oferowane jest wsparcie zarówno w formie dotacji, jak i pożyczki w zakresie jednego wniosku.
Wnioski będzie można składać od środy 25 stycznia 2023 r.
Jak podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, program pozwoli mieszkańcom obszarów wiejskich obniżyć koszty produkcji rolnej, które obecnie są duże i niekoniecznie stabilne.
"Istotna jest więc produkcja energii na własne potrzeby." - podkreślił minister Kowalczyk.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował również o naborze wniosków do programu dotacyjnego na OZE dla rolników, który rozpocznie się w marcu. Program ma dotyczyć fotowoltaiki, energii wiatrowej z magazynem energii oraz biogazowni. Minister Kowalczyk podkreślił, iż energia odnawialna jest dla rolników szczególnie istotna w kontekście kryzysu energetycznego i niestabilnych cen, podkreślając, iż niezwykle ważny w tej sytuacji jest rozwój biogazowni, które gwarantują znacznie bardziej stabilne dostawy energii niż energia ze słońca i wiatru.
Wicepremier Henryk Kowalczyk dodał również, że trwają prace nad zmianami legislacyjnymi modyfikującymi prawo dot. spółdzielni energetycznych - w ramach prac zespołu ekspertem reprezentującym stanowisko Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego/UAM jest mgr Tomasz Marzec. Minister wyraził nadzieję, iż tego rodzaju podmioty - spółdzielnie energetyczne staną się beneficjentami programu, co przyczyni się do ich znacznego rozwoju, a tym samym rozwoju energetyki na obszarach wiejskich.