Transformacja energetyczna, odnawialne źródła energii – co to oznacza dla konkurencyjności obszarów wiejskich, rolników oraz przemysłu fermentacyjnego i owocowo-warzywnego?

Prezentujemy Państwu najnowszą publikację realizowaną w ramach naszego projektu, która ukazała się w lipcowym wydawnictwie "Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny" w sekcji Odnawialne Żródła Energii - Gospodarka Energetyczna

"Nadchodzący czas to zdecydowanie czas wielu wyzwań z uwagi na zachodzący proces transformacji energetycznej. Wbrew przekonaniu nie dotyczy wyłącznie dużych koncernów energetycznych, ale także rolników czy przedsiębiorstw związanych naturalnie z obszarami wiejskimi. Zmiany mają polegać na zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawie efektywności energetycznej procesów realizowanych w różnych gałęziach gospodarki, w celu m.in. redukcji tzw. „śladu węglowego”, a tym samym poprawy konkurencyjności obszarów wiejskich, podmiotów z nimi związanych oraz oferowanych finalnych produktów (soki, napoje, wina).

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej ma przekształcić gospodarkę w nowoczesną i bardziej konkurencyjną, która będzie działała w sposób odpowiedzialny i miała minimalny wpływ na środowisko. Realizacja planów Europejskiego Zielonego Ładu ma zapewnić w 2050 r. zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto. 

Pełna treść publikacji dostępna w wersji papierowej lub pod adresem: biuro@stowarzyszenie-zmijewski.pl