Podczas konferencji AGRO PV 2023 w dniu 15 listopada 2023 r. zostały poruszone kwestie potencjału i rozwoju agrofotowoltaiki w polskim rolnictwie. Panele eksperckie oraz dyskusje dotyczyły transformacji rolnictwa i transformacji energetycznej w Polsce, potencjału współpracy sektora rolnego z sektorem energii odnawialnej oraz otoczenia regulacyjnego agrowotaiki w Polsce i Europie.
Eksperci projektu energiadlawsi.pl uczestniczyli w wydarzeniu. Już na otwarciu konferencji padło ważne stwierdzenie, które nadało charakter kolejnym wypowiedziom:
Uwolnienie lokalnych rynków jest kluczowe dla rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce. Wprowadzenie odpowiednich regulacji sprzyja tworzy przestrzeń do działania w tym zakresie.
Badanie o agrofotowoltaice w naszym artykule:
NOWE MOŻLIWOŚCI DLA POLSKICH ROLNIKÓW
Podczas wystąpienia wprowadzającego Dyrektor Jochen Hauff opowiedział o wielu aspektach ważnych dla rolnictwa m.in.
- ważna rola gleby, która jest często pomijana w aspekcie nawadniania,
- odpowiednie zarządzanie glebą prowadzi do mniejszej potrzeby użycia wody,
- odpowiedni dobór zwierząt mają znaczenie.
Jednak niezwykle istotną kwestią jest indywidualne podejście do potrzeb i możliwości gospodarstwa rolnego i rolników.
Agrofotowoltaika jest zróżnicowana, tak jak sektor rolnictwa. Ważne jest umożliwienie jednoczesnej produkcji zrównoważonej żywności i energii elektrycznej na tym samym obszarze.
Dyrektor operacyjny Kinga Kruczek zwróciła uwagę, że zrzeszanie stowarzyszeń i organizacji rolników jest ważne, aby prowadzić dyskusje oparte na doświadczeniu. Rozmowy są ważne, aby wprowadzić zmiany oraz rozwinąć agrofotowoltaikę w Polsce. Również podkreśliła, jak ważne jest indywidualne podejście, ponieważ rolnik to teraz przede wszystkim świadomy przedsiębiorca. Rolnicy dbają o odpowiedni zrównoważony rozwój swoich gospodarstw rolnych, patrzą na ekonomikę i przyszłość kolejnych innowacji. Zatem rozmowa i indywidualne podejście to istota rozwoju agrowoltaiki.
W dobie zmian potrzebujemy również regulacji i partnerstwa.
Świat nauki, polityka i rolnicy muszą współpracować, aby agrofotowoltaika mogła funkcjonować na poziomie korzystnym dla wszystkich.