Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeprowadziło badania, których celem było przedstawienie trendów rozwojowych i perspektyw w zakresie Rolnictwa 4.0 oraz analiza polityki naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa w tym obszarze. Badanie było prowadzone przez zespół analityczny NCBR oraz przy wsparciu ekspertów z obszaru rolnictwa, w tym Rolnictwa 4.0.
Efektem tych badań jest raport pt. „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych” który jest dostępny w wersji elektronicznej pod załączonym linkiem.
Raport liczy 91 stron i składa się on z czterech rozdziałów oraz podsumowania i rekomendacji. Pierwsza część raportu poświęcona jest charakterystyce polskiego sektora rolnego, druga roli B+R i efektom ich wdrażania, trzecia dotyczy trendów technologicznych. W ostatniej, czwartej części przybliżono polityki publiczne i ich narzędzia nakierowane na wsparcie Rolnictwa 4.0.
W rozdziale dotyczącym charakterystyki polskiego rolnictwa znajduje się opis wyzwań jakie stoją przed rolnictwem i agrobiznesem w Polsce oraz wskazanie potrzeby wdrażania nowoczesnych technologii w rolnictwie, prowadzących do Rolnictwa 4.0. W kolejnej części jest też opis trudności związanych z wdrażaniem koncepcji Rolnictwa 4.0. W obu wspomnianych częściach autorzy projektu powołują się na publikacje autorów reprezentujących środowiska naukowe.
W dalszej części raportu zawarty jest opis efektów i korzyści wdrażania technologii Rolnictwa 4.0. Autorzy raportu wymienili korzyści i opisali korzyści: strategiczne, operacyjne, ekonomiczne, rynkowe, środowiskowe oraz społeczne.
Raport przedstawia również przykłady technologii 4.0 w polskich przedsiębiorstwach z obszaru rolnictwa. Autorzy raportu wymieniają firmy jak i rozwiązania przez nie oferowane wpisujące się w koncepcję Rolnictwo 4.0. Wymienione są również rozwiązania opracowane przez konsorcja naukowo-przemysłowe. Rozdział ten nie zawiera bardziej obszernego opisu rozwiązań. Autorzy dołączyli odnośniki do stron www wspomnianych w rozdziale firm i projektów badawczych.
Jeden z rozdziałów dotyczy trendów technologicznych w obszarze Rolnictwa 4.0 w Polsce. Autorzy wymienili trzy megatrendy: ekologiczne, społeczne i technologiczne i pokrótce je opisali. W tymże też rozdziale autorzy raportu skupili się na trendach w publikacjach, patentowaniu i w zakresie projektów B+R dofinansowanych w NCBR.
Czwarty rozdział raportu dotyczy polityki naukowo-technicznej i innowacyjnej wobec Rolnictwa 4.0. Autorzy raportu wymieniają takie strategie jak: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, Europejski Zielony Ład Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 Strategia „od pola do stołu” Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030, których założenia są przesłanką dla wdrażania rozwiązań z zakresu Rolnictwo 4.0.
Raport kończy się podsumowaniem w którym też opisano uwarunkowania rozwoju technologii Rolnictwa 4.0 w Polsce oraz rekomendacje w zakresie ukierunkowania wsparcia rozwoju Rolnictwa 4.0.
Wspomniany raport jest dostępny pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/ncbr/rolnictwo-40-identyfikacja-trendow-technologicznych
fot. dr inż. Jacek Skudlarski