14 czerwca energiadlawsi.pl zorganizowała webinar "Zrównoważony rozwój a produktywność w celu utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego". Na prośbę wielu zainteresowanych osób oraz organizacji rolniczych, udostępniamy Państwu pełny zapis z wydarzenia, który od dzisiaj jest już dostępny na naszym kanale w serwisie YouTube.
Jako podsumowanie:
W wydarzeniu udział wzięli wybitni eksperci, którzy rozmawiali o wyzwaniach dla polskiego rolnictwa w związku z założeniami zrównoważonego rozwoju oraz związaną z nim problematyką bezpieczeństwa żywnościowego. Podczas webinaru gościliśmy prawie 500 uczestników.
"Zarówno dla rolnictwa rozumianego jako tradycyjne i rolnictwa ekologicznego jest miejsce na rozwijającym rynku, a działania poszczególnych branż powinny wzmacniać "polskie marki", co Ministerstwo jest gotowe wspierać." - mówił przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Kielak.
Przedstawiciele zagraniczni naszego webinaru Pan Michaux, i Maycock, wskazywali na ogromną rolę Polski oraz całej Europy Centralnej jako "tygrysa potencjału zrównoważonej produktywności". Tego regionu, który w bardzo dobry sposób uniknął masowej chemizacji produkcji rolnej, co stawia polskie rolnictwo i naszych rolników w bardzo dobrym punkcie. Podczas webinaru przedstawiono także wyjątkową idee wspierającą polskich rolników tzw. samozbiory. Jak podkreślał Mirosław Biedroń twórca bezpłatnej platformy MyZbieramy.pl - "jest to szansa dla polskich rolników na uczciwą zapłatę za ich pracę, bo przecież nic nie musi się marnować na polu, tylko dlatego, że nie miał kto pozbierać owoców, warzyw". Idea polega na rozwoju sprzedaży bezpośredniej - zachęca do kupowania lokalnie, aby wesprzeć rolników. Całe rodziny mogą dołączać do osób, które zbierają dla SIEBIE owoce, warzywa u rolników poznanych na portalu.
Nasz webinar zamieszczony w serwisie YouTube można obejrzeć klikając w poniższą grafikę:
Cieszymy się, że wypowiedzi oraz wnioski wybrzmiale podczas webinaru okazały się przydatne i były wykorzystane do powzięcia odpowiednich działań przez zarówno przez MRiRW, jak i tych, których kwestia zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa żywnościowego dotyczy, czyli szczególnie producentów i rolników.