Nasz ekspert o zakładaniu i korzyściach wynikających z funkcjonowania spółdzielni energetycznych oraz możliwości otrzymania dofinansowania dla rolników

Szanowni Państwo, w niedzielę 12 marca mgr Tomasz Marzec, ekspert Stowarzyszenia na rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego (energiadlawsi.pl) rozmawiał z redaktorem Andrzejem Baryłą w programie "Tydzień" o o zakładaniu i korzyściach wynikających z funkcjonowaniu spółdzielni energetycznych oraz możliwości otrzymania dofinansowania dla rolników.

 

 

Mgr Tomasz Marzec opowiedział między innymi o procesie zakładania spółdzielni energetycznej, w tym o minimalnej liczbie podmiotów wymaganej do założenia spółdzielni, a także o tym, jak istotna jest analiza możliwości i potrzeb przyszłej instalacji.

"Minimalna liczba podmiotów to 10 osób fizycznych lub 3 osoby prawne. W przypadkach spółdzielni produkcji rolnej już 5 osób może taką spółdzielnię utworzyć." - mówił.

"Powinniśmy obliczyć, możliwie jak najdokładniej, tzw. historyczne zużycie energii elektrycznej wszystkich spółdzielców, a następnie zaplanować instalację, którą chcielibyśmy wybudować i przeprowadzić symulację jej pracy. Oczywiście, będzie trzeba skorzystać z pomocy fachowca, natomiast bardzo wiele zależy od determinacji spółdzielców, którzy chcą być pionierami energetyki obywatelskiej w Polsce." - mówił ekspert Tomasz Marzec..

 

Nasz ekspert wskazał również korzyści, jakie wynikają z funkcjonowania spółdzielni energetycznej, w tym m.in. możliwości obniżenia kosztów działania instalacji OZE.

"Dzięki temu, że działamy wspólnie, możemy rozdzielić koszty funkcjonowania instalacji OZE na większą liczbę podmiotów - spółdzielców. Mamy również korzyści niepoliczalne, jak na przykład współpraca lokalna i chociażby, jeśli planowalibyśmy wybudować biogazownię, to współpracując w większej grupie rolników jesteśmy w stanie zapewnić substrat niezbędny do funkcjonowania takiej instalacji po korzystnej cenie albo mamy większe zaufanie do naszego kontrahenta, ponieważ wszyscy działamy dla wspólnej korzyści, dla wspólnego zysku, a przede wszystkim dla wspólnej oszczędności na energii elektrycznej" - mówił Tomasz Marzec

 

Całość rozmowy mogą Państwo obejrzeć klikając tutaj.

 

mgr Tomasz Marzec - ekspert Stowarzyszenia im. Prof. Żmijewskiego (w ramach projektu Energia Dla Wsi). 
Prawnik, ekspert z zakresu prawa rolnego oraz prawa odnawialnych źródeł energii. 

 

Zapraszamy do odwiedzenia konta naszego eksperta na Twitterze poprzez kliknięcie w grafikę poniżej: