Nasz ekspert o funkcjonowaniu i korzyściach wynikających z zakładania spółdzielni energetycznych na obszarach wiejskich

We wtorek 28 marca nasz ekspert mgr Tomasz Marzec, opowiedział w Magazynie Rolniczym o tym, jak funkcjonuje spółdzielnia energetyczna oraz o tym, jakie korzyści wynikają z jej działania.

 

 

 

Nasz ekspert opowiedział między innymi o tym, jakie instalacje mogą być posadowione w ramach funkcjonowania spółdzielni energetycznej.

"Spółdzielnia energetyczna jest to pewna forma wspólnej działalności lokalnej społeczności, społeczności sąsiedzkiej, która współpracuje wspólnie posadawiając instalacje OZE. Właśnie biogazownia jest rekomendowana dla obszarów wiejskich, dla społeczności rolniczych." - mówił Tomasz Marzec.

 

Tomasz Marzec wyjaśnił również jak uzyskujemy korzyści z funkcjonowania spółdzielni energetycznej oraz jak dokonujemy rozliczenia.

"Taka społeczność wytwarza energię na własne potrzeby. Dzięki temu uzyskuje przede wszystkim oszczędność - ponieważ nie możemy sprzedawać tej energii, natomiast wykorzystujemy ją na własne potrzeby. Każdy spółdzielca ma założony licznik zdalnego odczytu, który jednocześnie sczytuje ile energii zostało do sieci wprowadzone, a ile my pobieramy. Dzięki temu o tyle o ile energii wytworzyliśmy, nasza faktura za energię elektryczną ulega zmniejszeniu." - mówił ekspert.

 

Z pełną treścią rozmowy mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z rozmową naszego eksperta, który opowiedział o możliwości otrzymania dofinansowania dla rolników w ramach funkcjonowania spółdzielniach energetycznych.

 

mgr Tomasz Marzec - ekspert Stowarzyszenia im. Prof. Żmijewskiego (w ramach projektu Energia Dla Wsi). 
Prawnik, ekspert z zakresu prawa rolnego oraz prawa odnawialnych źródeł energii. 

 

Zapraszamy do odwiedzenia konta naszego eksperta na Twitterze poprzez kliknięcie w grafikę poniżej: