Najaktywniejsi studenci przy wsparciu projektu Energia Dla Wsi uczestniczyli w wystawie rolniczej

Odbywająca się w cyklu dwuletnim wystawa Agritechnica w Hanowerze (Niemcy) to największe wydarzenie rolnicze w Europie. Skupia ono w jednym miejscu tysiące wystawców i setki tysięcy gości. Tegoroczna edycja wystawy odbyła się jednak dopiero po czteroletniej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną. Stąd też na Targi z utęsknieniem czekali zarówno wystawcy jak i rolnicy.

 

 

W tym roku w 24 halach wystawienniczych na prawie 40 ha powierzchni wystawowej zaprezentowało się około 2812 wystawców z 52 krajów. Targi odwiedziło około 470 tys. gości z 149 krajów.

Na Targach w Hanowerze prezentowane są nowe maszyny, urządzenia i technologie wpisujące się w koncepcje Rolnictwa 4.0. Można więc stwierdzić że Agritechnica wskazuje trendy rozwojowe jakie niebawem będą miały miejsce w rolnictwie.

Na takich Targach jak Agritechnica nie mogło zabraknąć studentów z SGGW. Grupa blisko 40-osobowa wraz z opiekunami wśród których był nasz ekspert dr inż. Jacek Skudlarski  - autor bloga „Rolnictwo 4.0 – rolnictwo przyszłości” pojechała do Hanoweru by zapoznać się z przedstawionymi tam nowościami.

Przy wsparciu projektu Energia Dla Wsi studenci udali się na wystawę. Była to szansa na pokazanie przyszłym rolnikom trendów transformacji rolniczej oraz pokazanie jakie są możliwości rozwoju zrównoważonego rolnictwa.

Pobyt na tak wielkiej wystawie jaką jest Agritechnica jest swego rodzaju bardzo ciekawymi zajęciami z mechanizacji rolnictwa. Była więc okazja zobaczyć wiele ciekawych rozwiązań o których piszemy poniżej. 

 

 

Rolnictwo 4.0 na wystawie Agritechnica

Automatyzacja, cyfryzacja i robotyzacja to pojęcia, które wyróżniają czwartą rewolucję technologiczną w rolnictwie (Rolnictwo 4.0).  Rozwiązania z zakresu automatyzacji, robotyzacji a szczególnie cyfryzacji były szeroko przedstawione na targach w Hanowerze. Rozwiązaniom cyfrowym i Rolnictwu Precyzyjnemu poświęcona była Hala o numerze 8.  W pomieszczeniu tym dominowały stoiska firm z tzw. nawigacją rolniczą czyli systemami wykorzystującymi sygnały satelitarne do lokalizowania maszyn, automatycznego ich prowadzenia oraz do zmiennej aplikacji nawozów, nasion i pestycydów. Oprócz czołowych producentów nawigacji rolniczych dużo było stoisk firm z Azji co może świadczyć że producenci z tego regionu świata silnie interesują się Rolnictwem Precyzyjnym.

Duży udział wystawców obecnych w hali nr 8 stanowiły firmy oferujące systemy informatyczne do pozyskiwania i przetwarzania danych z pól, zwierząt i budynków gospodarskich z wykorzystaniem Internetu Rzeczy. Na stoiskach tych można było zobaczyć stacje pogodowe i czujniki polowe będące podstawowym źródłem danych na potrzeby podejmowania decyzji w gospodarstwie. Ponadto swoją ofertę przedstawiły firmy wykorzystujące dane satelitarne do oceny rozwoju upraw.

Na stoiskach w hali numer 8 można było zobaczyć również drony, których znaczenie w rolnictwie stale rośnie. Oprócz dronów wykonujących loty rozpoznawcze mające na celu fotografowanie upraw m.in. w celu oceny kondycji roślinności pojawiły się drony wykonujące oprysk lokalny inaczej mówiąc aplikujące pestycydy w określonych miejscach. Jak na razie oprysk dronem na terytorium UE nie jest dozwolony jednakże są przesłanki że stan ten może się zmienić.

 

 

Autonomiczne roboty rolnicze

O tym że robotyzacja w rolnictwie staje się faktem świadczy liczebna obecność robotów autonomicznych. Oprócz robotów już zaprezentowanych na wystawach krajowych w tym także w Polsce (firmy AgXeed, AgroIntelli, Farmdroid, Naio Technologies) pojawiły się nowe konstrukcje o których mowa była w prasie branżowej i mediach społecznościowych. Jedną z takich maszyn zaprezentowała firma Kuhn. Jest nią autonomiczny robot polowy o nazwie Karl. Robot ten to swego rodzaju ciągnik rolniczy wyposażony tylny jaki i przedni układ zawieszenia narzędzi i wałek odbioru mocy (WOM). Karl jest wyposażony w silnik Diesla o mocy 175 KM, który napędza elektryczny generator. Ten z kolei przekazuje energie do silników elektrycznych napędzających WOM. Dzięki prowadzeniu satelitarnemu oraz wielu czujnikom (lidar) Karl potrafi samodzielnie identyfikować zmieniające się warunki pracy i otoczenia oraz dostosowywać do nich swoje parametry pracy.

Autonomiczne roboty pełniące rolę ciągnika rolniczego po raz pierwszy zaprezentowały koncerny Krone i Lemken. Roboty są wspólnym dziełem wspomnianych koncernów oraz firmy Lacos, która specjalizuje się w nowych technologiach. Te autonomiczne maszyny wyposażono w silnik wysokoprężny o mocy 230 KM oraz system elektryczny z silnikami napędzającymi osie jezdne oraz wałek odbioru mocy.

Rolę ciągnika pełnią także roboty firmy AgXeed. Jeden z takich robotów o nazwie AgBot zaprezentowano na stoisku niemieckiej firmy Amazone. Firma ta dla tego robota dopasowała kultywator ścierniskowy wyposażony w czujniki wykrywające m.in. potencjalne zapychania narzędzia. Inny model robota marki AgXeed przedstawiono na stoisku firmy Claas. Maszyna była zagregowana z kosiarką do trawy.

Funkcje ciągnika rolniczego pełni robot Robotti firmy AgroIntelli. Na wystawie robot ten był zagregowany ze sterowanym elektronicznie pielnikiem firmy KULT.

Znanym wytwórcą robotów autonomicznych jest francuska firma Naïo Technologies. Maszyny te najczęściej kojarzone są jako nośniki narzędzi do mechanicznego usuwania chwastów jak i siewników punktowych. Takie zestawy pokazano na wystawie Agritechnica. Jednakże na stosiku firmy Rauch jeden z robotów Naïo Technologies był zintegrowany z pneumatycznym rozsiewaczem do nawozów mineralnych.

Oprócz wspomnianych robotów były też i inne debiutujące konstrukcje maszyn autonomicznych. Ciekawym rozwiązaniem był robot izraelskiego start-upu Tevel Aerobotics Technologies przeznaczony do zbioru jabłek. Konstrukcję tego robota tworzy samobieżna platforma nośna  oraz drony, które zrywają jabłka i układają je w skrzyniopalecie.

 

 

Traktory bez operatora

Jednym z trendów w autonomizacji maszyn jest wyposażenie klasycznych ciągników w zestawy do jazdy automatycznej. Takie rozwiązanie przedstawiła firma Claas na przykładzie ciągnika XERION 12.590 Terra Trac. Mianowicie traktor ten wyposażono w układ satelitarnej nawigacji rolniczej oraz systemy Lidar i zestaw kamer dzięki czemu pojazd może pracować autonomicznie, bez udziału operatora. Projekt autonomicznego ciągnika powstał przy współpracy z firmami AGXeed i Amazone, które dostarczyły odpowiednie rozwiązania umożliwiające jazdę bez operator.

Kolejnym autonomicznym pojazdem zaprezentowanym podczas targów Agritechnica 2023 jest ciągnik marki Kubota model MR 1000A Agri Robo KVT. Agri Robo to opracowany na platformie modelu Kubota M5112, który wyposażono w silnik o mocy 100 KM.

Oprócz nawigacji satelitarnej autonomiczny ciągnik wyposażono w technologię sonaru i skanera, a także systemy rozpoznawania optycznego, umożliwiające wykrywanie nieruchomych lub ruchomych przeszkód lub ludzi z dowolnej odległości.

Pojazd ten może być sterowany manualnie, zdalnie lub autonomicznie.