Możliwości dla wspólnot mieszkaniowych na dopłaty do instalacji OZE

Już od jutra, tj. 1 lutego br., zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych z obszarów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich będą mieli szanse na zdobycie dofinansowania na instalacją fotowoltaiczne do bloków mieszkalnych. Energia zasilałaby części wspólne, a ewentualne nadwyżki będzie można sprzedawać do sieci elektroenergetycznej. Dotacja to sposób obniżenie rachunków. 

Wspólnota czy spółdzielnia – co lepsze? Jakie są różnice, co wybrać i w  czym żyje się lepiej? Plusy i minusy obu rozwiązań | RegioDom

fot. RegioDom

 

Wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych będzie można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Program dopłat do OZE na domach wielorodzinnych, zakłada dotację w wysokości 50 proc. jej kosztów. Grant OZE ma być sfinansowany z pieniędzy Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Na inwestycje dotyczące termomodernizacji, remontów oraz OZE w budynkach wielorodzinnych przeznaczono około 100 mln euro. O przyznaniu dofinansowania decydować będzie kolejność zgłoszeń, aż do wyczerpania puli.

Dotychczas dotacje na ten cel ograniczone był do maksymalnie 6 tys. zł, tak samo jak w przypadku domów jednorodzinnych, podczas gdy instalacje na dużych powierzchniach potrafią kosztować nawet 150 tys. zł. Korzystniej również mają być rozliczane ceny nadwyżek energii oddawanych przez nie do sieci elektroenergetycznej.

Biuro komunikacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformowało, że szczegółowe wytyczne w sprawie dofinansowania oraz dokumenty, które będą konieczne do dołączenia do wniosku, będzie można znaleźć już jutro - 1 lutego - na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Źródło: money.pl