Maszyny dla zrównoważonego rolnictwa w dobie Europejskiego Zielonego Ładu - publikacja dr. Jacka Skudlarskiego, eksperta Energia Dla Wsi

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że kilka dni temu ukazał się kolejny tekst naszego eksperta, dr. Jacka Skudlarskiego (SGGW) pt. "Maszyny dla zrównoważonego rolnictwa w dobie Europejskiego Zielonego Ładu" w ramach cyklu publikacji dotyczących Rolnictwa 4.0.

 

 

 

Europejski Zielony Ład stawia przed rolnikami szereg wyzwań, których generalnym celem jest przejście rolnictwa na produkcję zrównoważoną. Produkcję roślinną w systemie zrównoważonym wyróżnia możliwie jak najniższe zużycie pestycydów, nawozów mineralnych oraz znaczna redukcja gazów cieplarnianych. Realizację tych celów umożliwiają odpowiednie praktyki rolnicze. Jednakże na potrzeby tych praktyk niezbędne są odpowiednie maszyny z innowacyjnym wyposażeniem. O tych maszynach piszemy poniżej.

 

Maszyny do uprawy uproszczonej

Jedną z praktyk rolniczych jaka ma być wspierana w strategii Europejskiego Zielonego Ładu, jest uprawa bezorkowa, która już od wielu lat znana jest polskim rolnikom. Jak sama nazwa wskazuje w uprawie tej nie stosuje się pługa. Miejsce tego narzędzia zajmują agregaty ścierniskowe, których konstrukcje stanowią kultywatory lub brony talerzowe z zintegrowanymi z nimi wałami różnego rodzaju. Narzędzia te są dostępne na rynku w wielu wariantach zarówno pod względem rozwiązań konstrukcyjnych jak i szerokości roboczej.

Podobnie jak w konwencjonalnej uprawie popularne są agregaty uprawowo – siewne. Maszyny te konstrukcyjnie poza sekcją uprawową nieznacznie różnią się od klasycznych agregatów pozwalających na jednoczesne wykonanie uprawy siewu jak i nawożenia mineralnego. Agregaty uprawowo-siewne wpisujące się w koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu wyposażone są w elektryczne napędy sekcji wysiewających oraz elektroniczne sterowanie. Dzięki temu maszyny te można wpisać do koncepcji rolnictwa precyzyjnego, które umożliwia racjonalne zużycie nasion i nawozów dopasowane do warunków glebowych określonych stref pola.

 

Z całym tekstem artykułu mogą Państwo zapoznać się na stronie Witryny Wiejskiej, klikając tutaj.

 

Zachęcamy również do odwiedzenia naszego kanału w serwisie YT - Energia Dla Wsi., na którym dostępne są webinary naszego eksperta dotyczące technologii Rolnictwa 4.0:

 

 

Poszczególne webinary mogą Państwo obejrzeć po kliknięciu w odpowiedni tytuł webinaru spośród wymienionych powyżej lub odwiedzić nasz kanał w serwisie YouTube klikając w poniższą grafikę:

 

 

Zachęcamy również do zapoznania się z blogiem naszego eksperta - Rolnictwo 4.0 - rolnictwo przyszłości:

 

 

 dr Jacek Skudlarski, SGGW - ekspert energiadlawsi.pl