Maszyny dla małych i dużych gospodarstw: Targi Agro Park w Lublinie

 

Za nami kolejna impreza rolnicza tym razem o charakterze lokalnym. Targi Agro Park w Lublinie to wystawa sprzętu rolniczego, która jest organizowana od 16 lat. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 10-11 lutego 2023 r. W pierwszym dniu wystawę odwiedzili nasi eksperci: Anastazja Senkouskaya i dr inż. Jacek Skudlarski - pracownik warszawskiej SGGW i autor bloga „Rolnictwo 4.0 – rolnictwo przyszłości”

 

 

Maszyny dla małych i dużych gospodarstw

Targi były „treściwe” pod względem tego co pokazano. Były ciągniki zarówno te małe, specjalistyczne  jak i duże pod względem mocy pojazdy. Podobnie było z maszynami. Pokazano mały sprzęt dla małoobszarowych gospodarstw jak i maszyny dla gospodarstw dużych. Większy gabarytowo sprzęt zaprezentowano na placu przed centrum wystawienniczym.

 

 

W Lublinie wystawili się zarówno producenci krajowi jak i zagraniczni. Tych ostatnich reprezentowały firmy dilerskie sprzedające sprzęt owych producentów w Polsce.

 

Rolnictwo 4.0 na targach w Lublinie

Co interesujące na wystawie w Lublinie pokazano rozwiązania wpisujące się w koncepcję Rolnictwa 4.0. Z pewnością uwagę gości przykuły dwa roboty autonomiczne będące swego rodzaju alternatywa dla ciągników rolniczych. Jednym z nich był autonomiczny pojazd holenderskiej firmy AgXeed. Robot ten jest wyposażony w tylny jak i przedni układ zawieszania narzędzi oraz WOM i układ hydrauliki zewnętrznej. Na wystawie robot ten był zagregowany z kultywatorem ścierniskowym polskiej firmy Landstal.

 

 

Drugą autonomiczną maszyną był robot o nazwie Robotti  duńskiej firmy Agrointelli. Maszyna ta również jest wyposażona w podnośnik hydrauliczny, WOm i hydraulikę zewnętrzną. Robotti pokazany w Lublinie był zagregowany z rozsiewaczem do nawozów niemieckiej firmy Amazone.

 

 

Na stoiskach kilku firm można było oglądać zestawy do satelitarnej nawigacji rolniczej dzięki której możliwe jest automatyczne prowadzenie ciągników i maszyn samobieżnych po określonych trajektoriach z dokładnością wynoszącą nawet 1-3 cm.

 

 

Krótkie podsumowanie

Targi Agro Park w Lublinie mają charakter typowo lokalny więc pod względem powierzchni wystawienniczej jak i liczby wystawców nie są dużą imprezą rolniczą. Niemniej jak dało się zauważyć cieszyły się zainteresowaniem ze strony gości. Pokazano na nich nowoczesny sprzęt dopasowany do specyfiki rolnictwa na Lubelszczyźnie. Co interesujące na wystawie były zaprezentowane rozwiązania z zakresu Rolnictwo 4.0.