Konferencja AREOPAG Energetyki Odnawialnej 2021 w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

W dniu 9 grudnia 2021 w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie odbyła się Konferencja AREOPAG Energetyki Odnawialnej 2021 organizowana przez Stowarzyszenie na rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego. Wydarzenie odbywało się stacjonarnie w Ministerstwie oraz online za pośrednictwem strony wydarzenia. Zakres merytoryczny, podobnie jak podczas poprzednich edycji został wypracowany m.in. z przedstawicielami Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska i obejmował m.in. 

  • Rozwój systemu elektroenergetycznego przy efektywnej transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii, 

  • Rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej, 

  • Kierunki realizacji lokalnego potencjału energetycznego, a w tym zagadnienia dotyczące obszarów wiejskich.

 

Konferencję uroczyście rozpoczął Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, a wśród panelistów pojawiły się najważniejsze osoby w polskiej energetyce. Więcej informacji o panelistach i o samym wydarzeniu.

Sesja III była poświęcona dyskusji dotyczącej przyszłości energetyki odnawialnej. Jednym z panelistów był Dr Grzegorz Maśloch, członek rady programowej Stowarzyszenia. Podczas panelu pojawiły się zagadnienia związane z energetyką rozproszoną, głównie na terenach wiejskich. Wśród pytań jakie zostały zadane przez prowadzącego pojawiły się koncepcje związane między innymi z:

  • Poprawą konkurencyjności obszarów wiejskich, poprzez zieloną energię,

  • Jak realizować lokalna transformację energetyczną poprzez zaangażowanie społeczności lokalnych (Prosumenci, Obywatelskie Społeczności Energetyczne)?

  • Jaka jest rola Samorządów i liderów lokalnych (Klastry Energii, Spółdzielnie Energetyczne)

  • Jak wyglądają regulacje do tego jakie są wyzwania społeczne – Dyrektywa Rynkowa, Dyrektywa RED II, Nowelizacja Ustawy o OZE

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną wydarzenia, gdzie opisane są pozostałe sesje oraz założenia Konferencji.