KOBIETY TWORZĄ INNOWACJE! - KONFERENCJA

W dniach 3-5 września mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji pt. „Kobiety tworzą innowacje!”, która odbyła się w hotelu Ambasador Premium, w Łodzi. Wydarzenie zorganizowane było przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie, w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) we współpracy ze Stowarzyszeniem Liderki Innowacji.

Wydarzenie skierowane było do mieszkanek wsi zainteresowanych wdrażaniem innowacji (w szczególności rolniczek), kobiet wdrażających innowacje, przedstawicielek jednostek naukowo-badawczych, uczelni i jednostek doradztwa rolniczego oraz kobiet aktywnie działających w sektorze agrobiznesu.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń, wspieranie budowania sieci kontaktów oraz promowanie dobrych praktyk z zakresu rozwiązań wdrażanych i opracowywanych przez kobiety zamieszkujące obszary wiejskie lub pracujące na ich rzecz. Ideą konferencji jest również wsparcie potencjału kobiet oraz wzmocnienie ich pozycji w obszarze przedsiębiorczości na terenach wiejskich.

 

 

Dzień 1

Konferencja została oficjalnie otwarta przez Pana Pawła Krzeczunowicza - Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Warszawie. Całe wydarzenie poprowadziła Maria Sikorska - dziennikarka, autorka i producentka działająca w prezentowaniu obszarów wiejskich i historii ich mieszkańców. Członkini Rady Kobiet w rolnictwie przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, promotorka rolnictwa i ogrodnictwa zrównoważonego.

O tym jak kobiety budują innowacje i markę osobistą opowiedziała Agnieszka Sendor wskazując również liderkę projektu www.energiadlawsi.pl Agnieszkę Tołłoczko-Wróbel jako przykład.

Już w kolejnym wystąpieniu o trudnościach i roli kobiet w gospodarstwach rolnych opowiedziała Agnieszka Tołłoczko-Wróbel pt. "Na imię jej odwaga - o łamaniu stereotypów przez rolniczki i podbijaniu rynku rolnego". Liderka wskazała na wyzwania i rozwiązania w sukcesji gospodarstwa, konieczności podejmowania odważnych kroków takich jak zmiana technologii i gałęzi produkcji. Agnieszka podzieliła się swoim doświadczeniem i podkreśliła, że nauka, kontakty, technologie i rozwiązania są kluczowe do rozwoju. Jako jedyna z kobiet na świecie została wybrana do nakręcenia filmu "ODWAGA". Wystąpienie było niezwykle inspirujące, wzruszające i w pełni oddało charakter i działania liderki. 

 


Liderka Agnieszka Tołłoczko-Wróbel podczas wystąpienia

Wystąpienie pt. "Kobiety w Horyzont 2020 i Horyzont Europa" wygłosiła pani Adrianna Pawlik z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podczas, którego przestawiła dane statystyczne obrazujące dysproporcje w zatrudnieniach i stanowiskach zajmowanych przez kobiety, a mężczyzn. Pani Adrianna pokazała także przykłady projektów prowadzonych przez silne kobiety, innowatorki.

Ostatni wykład "Kobiety w biznesie Agro - Jak z badań naukowych przejść do biznesu" prowadzony przez naukowczynię Annę Ogar dostarczył wiele cennych informacji na temat potrzebnych umiejętności do zbudowania biznesu.

Na zakończenie dnia poprowadzona została dyskusja pt. "Kobiety dla innowacji – wyzwania i przeszkody", która dała możliwość do nawiązania kontaktów, poszerzenia perspektyw wyzwań w rolnictwie i szukania nowych wyzwań.

 

Dzień 2 

Dzień rozpoczął się od wykładu dr Agnieszki Orzeł, która opowiedziała o innowacjach produktowych i skutecznym wdrażaniu produktów na rynek na przykładzie polskich odmian maliny i jeżyny, które stały się międzynarodowym sukcesem.

Ekspert projektu www.energiadlawsi.pl Jacek Skudlarski przedstawił cyfrowe rolnictwo jako nowy i perspektywiczny kierunek w produkcji żywności, który jest odpowiedzią na przemiany polityczno-gospodarczo-społeczne oraz zmiany klimatyczne. W kierunek ten wpisuje się szereg rozwiązań technicznych i technologii. Zastosowanie w nowoczesnym, cyfrowym rolnictwie znajdują techniki satelitarne oraz rozwiązania adaptowane z sektora przemysłowego.  

 


Ekspert Jacek Skudlarski

 

Następnie prof. Bogdan Chojnicki wygłosił niezwykle pouczający wykład na temat globalnego ocieplenia, zmian klimatu i konieczności przeciwdziałania i adaptacji.

Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w pigułce – główne kierunki uwzględnione w finansowaniu w nowej perspektywie finansowej, w tym szczególnie inicjatywy wspierające wdrażanie innowacji w rolnictwie przedstawił Bogdan Pomianek z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Niezwykle ciekawą tematykę przedstawił także Prezes Stowarzyszenia Agroekoton - dr inż. Mirosław Korzeniowski, który opowiedział o innowatorkach współpracujących ze Stowarzyszeniem i ich projektach. Wystąpienie dotyczyło między innymi praktyk w zrównoważonym rozwoju rolnictwa i ogrodnictwa. Dr Korzeniowski przedstawił wiele przykładów inspirujących działań w tym zakresie.

Inspirująca i umacniająca okazała się także wypowiedź Alicji Rymszewicz - Starosta Węgorzewski, która opowiedziała o roli lidera i potrzebnych umiejętnościach i cechach do zajmowania tej pozycji.

 

 

Dzień 3

Podczas tego dnia odbyły się kolejne inspirujące i edukujące wystąpienia. W jednym z nich Dyrektor Kujawsko-pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Ryszard Kamiński opowiedział o formie rolnictwa społecznego jakim są gospodarstwa opiekuńcze i ich wpływ na rozwój obszarów wiejskich.

 

Podsumowanie

Wydarzenie było pełne wyjątkowych doświadczeń, zróżnicowane, ale przede wszystkim pozwoliło wzmocnić relacje i zrozumieć rolę i perspektywę kobiet innowatorek. Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w konferencji i wszystkie przeprowadzone dyskusje.