Już 15 marca br. ruszają nabory wniosków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023 - 2027

Już 15 marca 2023 r. rozpoczyna się pierwszy nabór wniosków o płatności obszarowe w ramach krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Nabór potrwa do 15 maja.

 

Jak podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk, dwie najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowej to ekoschematy oraz rola dobrostanu zwierząt.

 

Dobrostan zwierząt

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że wsparcie dobrostanu zwierząt jest bardzo ważną częścią realizacji WPR. Są na to przeznaczone środki finansowe wielokrotnie większe niż w poprzedniej perspektywie. Środki te trafią do rolników stosujących praktyki wspierające ten dobrostan.

Wiceminister Bartosik przypomniał, że w ramach PS WPR zwiększona została także liczba gatunków zwierząt objętych dopłatami.

 

Ekoschematy

– Podczas składania wniosku w rozpoczynającej się 15 marca kampanii trzeba pamiętać: dopłaty za stosowanie ekoschematów nie będą przyznawane automatycznie. Trzeba będzie o nie zawnioskować – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Jako przykład jednej z wielu praktyk w ramach ekoschematów wicepremier przytoczył wapnowanie gleb, za które można otrzymać dopłatę 300 zł do hektara.

Wiceminister Ryszard Bartosik zauważył, że wiele praktyk rolnicy już stosują i wystarczy je dostosować do wymogów WPR.

 

Szkolenia dla rolników – aby skorzystać ze wszystkich możliwości WPR

Wicepremier Kowalczyk oraz wiceminister Bartosik przypomnieli, że trwają szkolenia dla rolników prowadzone przez doradców z Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR). Wkrótce szkolenia rozpocznie też ARiMR.

– Bardzo ważne jest, aby rolnicy korzystali z tych szkoleń. Dzięki nim dowiedzą się, jak wnioskować o wsparcie w ramach WPR i skorzystać ze wszystkich możliwości uzyskania dopłat, przede wszystkim w ramach ekoschematów – zaapelował wicepremier Kowalczyk i podkreślił, że wbrew pozorom zasady działania ekoschematów są zazwyczaj proste.

 

Najważniejsze cele PS WPR

Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że najważniejsze cele krajowego Planu Strategicznego dla WPR to:

  • wspomniany wcześniej dobrostan zwierząt;
  • wsparcie dochodów rolników;
  • wsparcie produkcji rolnej z poszanowaniem środowiska – zgodnie z polityką Unii Europejskiej;
  • wzmocnienie konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych (środki na maszyny, inwestycje i wytwarzanie energii odnawialnej);
  • wsparcie odporności polskich gospodarstw (środki na zarządzeniem ryzykiem);
  • rozwój ekologicznej produkcji rolnej (certyfikowane gospodarstwa otrzymają większe dofinansowanie);
  • dalszy rozwój infrastruktury na obszarach wiejskich;
  • wsparcie dla przydomowych oczyszczalni ścieków;
  • wsparcie pszczelarstwa (bo to jemu zawdzięczamy plony);
  • wsparcie wymiany pokoleń (premia dla Młodego Rolnika zwiększona do 200 tys. zł, dodatkowe środki przez 5 lat po przejęciu gospodarstwa)

 

Nabory w ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie prowadziła Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

 

Źródło: MRiRW