Jak zbierać deszczówkę?

Mając na uwadze zmiany klimatyczne, a tym samym malejące zasoby wodne i często występujące susze, istotnym jest, by racjonalne gospodarować wodą, do której mamy dostęp. Świetnym pomysłem, który nie tylko zmniejszy zużycie wody, ale również ograniczy wydatki związane ze zużyciem wody, jest korzystanie z deszczówki. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiedzą się Państwo o tym, jak gromadzić deszczówkę i do czego ją wykorzystywać.

 

fot. freshwatersystems.com

 

Czym jest deszczówka?

Deszczówką nazywamy wodę opadową pochodzącą z deszczu, ale także ze śniegu czy gradu. Deszczówka charakteryzuje się pH określanym jako kwaśne, czyli o wartości około 6. Skład tego rodzaju wody zależny jest od powietrza, które woda napotyka podczas opadów, i tego, co się w nim znajduje. Tym deszczówka zazwyczaj jest bogata w gazy typu tlen, azot czy dwutlenek węgla, ale także pyły przemysłowe, pyłki roślinne, sole mineralne i inne osady. Często w wyniku dużej zawartości zanieczyszczeń gazowych , takich jak dwutlenek siarki, tlenki azotu i inne, deszczówka charakteryzuje się jeszcze niższym pH. Wówczas mówimy o powszechnie znanym zjawisku kwaśnych deszczów.

 

Jak zbierać deszczówkę?

Najprostszym i podstawowym rozwiązaniem pozwalającym na zbieranie deszczówki jest ustawienie odpowiedniej wielkości zbiornika obok rury spustowej oraz zamocowanie rynny, która przekierowuje wodę z powierzchni dachu do zbiornika. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na zbieranie deszczówki - zarówno instalacje naziemne, jak i podziemne. W zależności od potrzeb gospodarstwa i planowanego wykorzystania deszczówki koszt zbiornika wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Do najdroższych, a bardzo często również najbardziej pojemnych zbiorników, zaliczane są pojemniki podziemne. Ten typ zbiorników często posiada konstrukcję umożliwiającą łączenie pojemników ze sobą, a co za tym idzie, uzyskanie większej przestrzeni na gromadzenie deszczówki. Ich zauważalną zaletą jest brak dodatkowo zajmowanej przestrzeni przy jednoczesnym dużym uzysku deszczówki. Przy doborze tego typu zbiornika ważne jest aby materiał był dodatkowo odporny na ściskanie masami ziemi.

Systemy zagospodarowania wody deszczowej

fot. oczyszczalniebiologiczne-mawex.pl

Przy planach mniejszego zagospodarowania deszczówki warto jednak wybrać mniejszy i łatwiejszy w montażu zbiornik naziemny. To rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze od wcześniej wspomnianego zbiornika podziemnego głównie z przedstawionych wyżej powodów. Warto zwrócić uwagę, żeby przy tego typu zbiornikach nie pozostawiać bez przykrycia. Łatwo wtedy o grodzenie się dodatkowych zanieczyszczeń, jak liście, które z czasem będą gnić, oraz przyciąganie komarów. To, o czym warto jeszcze pamiętać, to konieczność opróżniania zbiornika w okresie zimowym. W tym rozwiązaniu problematyczne może być zajmowanie dodatkowej przestrzenie i zaburzenie estetyki budynku i ogrodu.

 

Do czego można wykorzystać deszczówkę?

Wszystkie dostępne systemy zagospodarowania deszczówki składają się z systemu zbierania wody, zbiornika oraz rozprowadzania. Różnią się one między sobą w zależności od celu wykorzystania zebranej wody.

W systemach ogrodowych system zbierania odprowadza wodę m.in. z dachu do zbiornika, gdzie woda dodatkowo zostaje odpowiednio oczyszczona za pomocą filtrów, a następnie za pomocą pompy ciśnieniowej doprowadzona do zraszaczy i pozostałych urządzeń nawadniających.

Istnieją również systemy wody użytkowej, które poza systemem nawadniającym pozwalają na wykorzystanie wody do celów sanitarnych, jak spłukiwanie wody w toalecie.

Znacznie rzadziej natomiast stosuje się systemy wody pitnej. Deszczówka zebrana z dachu nie nadaje się bezpośrednio do spożycia, ponieważ zawiera dużo zanieczyszczeń przenoszonych przez powietrze. Dlatego też, to rozwiązanie wymaga zastosowania odpowiednich, bardziej kosztownych filtrów, które pozwolą na uzdatnianie wody deszczowej do celów higienicznych oraz spożywczych.