GPW Ventures i KOWR będą wspólnie inwestować w rozwój rolnictwa w Polsce

To nowa inicjatywa, której celem jest rozwój rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, sektora OZE w rolnictwie, a także obszarów wiejskich poprzez finansowanie działań innowacyjnych i rozwojowych.

W tym celu utworzona została dedykowana spółka inwestycyjna, której większościowym udziałowcem będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pierwsze działania inwestycyjne Spółki zostaną uruchomione jeszcze w tym roku.

Decyzję w tej sprawie ogłosił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

– Rynek rolny jest rynkiem globalnym i niezwykle konkurencyjnym. Aby polscy rolnicy mogli z powodzeniem na nim konkurować obok wysokiej jakości produktów, które mamy i z których się bardzo cieszymy, potrzebujemy też więcej innowacyjnych rozwiązań technologicznych, technicznych, organizacyjnych i usługowych. Utworzenie Spółki inwestycyjnej to odważny i zdecydowany krok w tym właśnie kierunku. Dzięki współpracy GPW Ventures i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i dzięki tym środkom, które przekaże do spółki KOWR obejmując akcje, stworzymy przestrzeń dla polskich innowatorów, przedsiębiorców, wynalazców, naukowców, aby finansować i wdrażać najciekawsze i najbardziej obiecujące pomysły z takich obszarów, jak: produkcja nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie, produkcja i sprzedaż pasz, nawozów, środków ochrony roślin, automatyzacja, cyfryzacja rolnictwa czy wreszcie cały sektor energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Jak podkreślił Minister rolnictwa i rozwoju wsi działalność Spółki wpisywać się będzie także w obszar patriotyzmu gospodarczego. – Skoro mamy świetne rolnictwo istnieje potrzeba, aby Polska dołączyła też do grona potentatów najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, cyfrowych, organizacyjnych wspierających rolnictwo. Tym jest właśnie współczesny patriotyzm gospodarczy i temu będą służyć inwestycje KOWR i GPW Ventures w innowacyjne przedsiębiorstwa.

W opinii Dyrektora Generalnego  Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Waldemara Humięckiego decyzja o objęciu akcji GPW Ventures Asset Management Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ASI spółka komandytowo–akcyjna wpisuje się w misję i strategię Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie wdrażania i stosowania instrumentów wsparcia rolnictwa, aktywnej polityki rolnej oraz rozwoju obszarów wiejskich. „Dzięki tej spółce uda się uzyskać dodatkowy, efektywny mechanizm wsparcia finansowego małych i średnich przedsiębiorców rolnych, którzy będą zainteresowani wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, technicznych, organizacyjnych, usługowych i produktowych w szeroko pojętym obszarze rolnictwa.”-stwierdził Waldemar Humięcki.

Żródło: MRiRW