W dniach 18-20 września 2024 r. w Krynicy - Zdrój odbyło się konferencja o nazwie Forum Krynica, w której udział wzięli przedstawiciele świata polityki, biznesu, nauki oraz liderzy opinii. Goście Forum zebrali się w jednym miejscu by o najważniejszych wydarzeniach, które dzieją się w Polsce i na świecie. Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
Jednym z głównych gości Krynica Forum 2024 jest prezydent RP Andrzej Duda, który przybył do Krynicy-Zdroju w drugim dniu wydarzenia.
W ciągu trzech dni odbyło się 40 paneli dyskusyjnych w czterech ścieżkach tematycznych w których udział wzięło 150 prelegentów.
Do Krynicy na Forum przybyli również ekspert projektu Energia dla wsi – dr inż. Jacek Skudlarski oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego - Rafał Czaja.
O wojnie na Ukrainie, obronności, Zielonym Ładzie i samorządności
Pierwsze dni Forum zdominowane były tematyką wojny na Ukrainie i jej konsekwencjami dla europejskiej gospodarki. Rozmawiano również o współpracy polityczno – gospodarczej w ramach Unii Europejskiej. Były też rozmowy o polityce Rosji, obronności i współpracy z Ukrainą. Jeden z paneli dotyczył samorządów i ich funkcjonowania w obecnej rzeczywistości. Nie zabrakło też dyskusji o wpływie międzynarodowych korporacji typu big tech na społeczeństwa poszczególnych państw.
O rolnictwie na Forum w Krynicy
W trzecim dniu wydarzenia miał miejsce panel zatytułowany „Czy unijny protekcjonizm jest jedynym ratunkiem dla europejskiego rolnictwa?”.
W panelu tym wzięli: Jan Krzysztof Ardanowski - Poseł na Sejm RP, Były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Budzisz - ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich, Strategy and Future, Bartosz Mielniczek - ekspert, Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Moderatorem dyskusji był dr Marcin Kędzierski – adiunkt, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
W pierwszej kolejności paneliści wymienili problemy z jakimi borykają się rolnicy jak również zwrócili uwagę na wyzwania jakim farmerzy muszą sprostać. Przede wszystkim zwrócili oni na nieprzewidywalność na rynkach płodów rolnych co utrudnia rolnikom planowanie produkcji. Inne wyzwania z którymi muszą poradzić sobie rolnicy to zmiany klimatyczne oraz sprostanie wymaganiom Europejskiego Zielonego Ładu. Mowa była o międzynarodowych koncernach do których należą znaczne obszary banku ziemi rolnej a które to koncerny stanowią duża siłę konkurencyjną dla europejskiego w tym polskiego rolnictwa. Zwrócono uwagę na rozwój wielkoobszarowego rolnictwa na Ukrainie jak i w Rosji, które sukcesywnie się rozwija a w którym dostrzeżono zagrożenie dla rolników z UE. Do innych zagrożeń zaliczono znaczny wzrost wielkich sieci handlowych, które wypierają detaliczny handel a które to sieci mają coraz to większe możliwości oddziaływać na gospodarstwa rolne. W trakcie debaty skrytykowano nadmierny system dopłat w rolnictwie i brak działań mający na celu zwiększenie udziału rolników w łańcuchach dostaw.
Nasi eksperci odbyli również rozmowy kuluarowe z panelistami. Była to okazja rozwinięcia wątków poruszonych podczas debaty.