Agro Show, której organizatorem była Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych to największa w Polsce wystawa rolnicza i ponoć największa w Europie rolnicza impreza pod gołym niebem. Tradycyjnie Agro Show w jednym miejscu, którym jest miejscowość Bednary niedaleko Poznania skupia setki wystawców i dziesiątki tysięcy gości. Impreza organizowana jest pod koniec września. W tym roku Agro Show miało miejsce w dniach 20-22 września 2024 r.
Tegoroczna edycja wystawy była jubileuszowa. Po raz pierwszy Agro Show odbyło się 25 lat temu.
Na tak ważnej wystawie nie mogło zabraknąć naszego eksperta – dr inż. Jacka Skudlarskiego, pracownika SGGW. Poniżej relacja z wystawy jego autorstwa.
Wystawa w czasach kryzysu
Rok 2024 zarówno dla rolników jak i przedsiębiorstw sektora rolnego stanowi nie lada wyzwanie, a to ze względu na pogorszenie opłacalności produkcji rolnej w wyniku wzrostu cen środków do produkcji i spadku cen płodów rolnych. Stan ten przełożył się na znaczne spadki w zakupie sprzętu rolniczego, które osiągnęły poziom nawet 30-40%. Dla wielu producentów ciągników i maszyn rolniczych spadek popytu na sprzęt rolniczy przełożył się na okresowe wstrzymanie produkcji czy też zwolnienia pracowników. W takiej sytuacji producenci często ograniczają wydatki na marketing. Liczna obecność producentów sprzętu rolniczego, ale również wytwórców innych środków do produkcji oraz usług dla rolnictwa na Agro Show świadczy o tym, że takie wydarzenia jak wystawa w Bednarach jest dla nich istotna pomimo kryzysu.
Co ciekawe, a co pokazało Agro Show, producenci mimo gorszej sytuacji gospodarczej nie tylko wzięli udział w wystawie, ale również pokazali wiele nowości.
Nie zawiedli również zwiedzający, którzy licznie przybyli do Bednar. Na stan obecny nie znana jest frekwencja tegorocznej edycji Agro Show. Organizatorzy spodziewali się że frekwencja może być niższa od ubiegłorocznej z tego powodu, że na wystawę nie dojadą rolnicy z terenów objętych powodzią. Niemniej co dało się zauważyć na wystawie były tłumy nawet do godziny 17.00, o której kończyło się Agro Show. Niewątpliwie frekwencji sprzyjała ładna pogoda, która była zachętą do przyjazdu do Bednar.
Agro Show – okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń
Tegoroczne targi Agro Show to 120 ha powierzchni wystawienniczej i 700 wystawców krajowych i zagranicznych. Oprócz producentów ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych wystawili się wytwórcy nawozów, pestycydów, materiału siewnego oraz instytucje finansowe i administracji państwowej. Obecne licznie były również media rolnicze.
Oprócz obejrzenia ciągników i maszyn można było porozmawiać ze specjalistami różnych branż. Na wystawie obecni byli agronomowie, specjaliści od pozyskiwania środków finansowych na zakup maszyn i inwestycje rolnicze, a nawet prawnicy.
Pierwszego dnia wystawy odbyła się debata pt. „Rolnictwo – system naczyń połączonych. Perspektywy współpracy”. Uczestniczył w niej m.in. minister rolnictwa Czesław Siekierski, a także inni przedstawiciele instytucji rolniczych, oraz firm. Podczas rozmowy omówiono sytuację w rolnictwie jak również perspektywy produkcji rolnej w najbliższej przyszłości.
Dużo jubileuszy na Agro Show i wiele innych atrakcji
Jak się okazało nie tylko Agro Show obchodziło jubileusz. Jubileuszowe imprezy odbyły się na stoiskach wielu firm, które wzięły udział w wystawie. Firma Claas świętowała wyprodukowanie 500 tys. kombajnów. 60-lecie produkcji ładowarek świętowała firma Merlo. Jubileusz 25-lecia oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce obchodziła firma John Deere. Natomiast firma Agromix świętowała 35-lecie istnienia. Inne jubileusze to 35 lat firmy Alima-Bis, 70 lat marki SIP oraz 15 lat w Polsce spółdzielni Promodis.
Podczas wystawy nie zabrakło różnych konkursów i zabawy w tym również atrakcji dla dzieci. Dla zwiedzających dostępna również była gastronomia.
Kompleksowa wystawa zarówno dla małych jak i wielkoobszarowych gospodarstw
Wydawać by się mogło, że Agro Show to wystawa dla wielkoobszarowych gospodarstw rolnych. Przesłanką do takiego przekonania jest obecność producentów o zasięgu światowym oraz ich produkty dedykowane dużym gospodarstwom. Przykuwające uwagę wielkie ciągniki i kombajny, gigantyczne przyczepy i rozrzutniki oraz bardzo szerokie agregaty uprawowe i uprawowo-siewne mogły skłaniać do przekonania, że wystawa jest dedykowana właścicielom dużych gospodarstw.
Jednakże tak nie było. Producenci pokazali również i maszyny dla małych gospodarstw rolnych. Był to sprzęt oferowany zarówno przez duże firmy zagraniczne i krajowe jak i mniejszych wytwórców. Dość dużo było również ciągników o niedużych mocach czyli takich jakie mogą pracować w małych gospodarstwach.
Pod względem wielkości stoisk dominowały prezentacje ciągników i maszyn rolniczych. Poza producentami tych maszyn swoje propozycje przedstawili producenci silosów i suszarni do zboża, wytwórcy sprzętu stosowanego w produkcji zwierzęcej oraz firmy oferujące sprzęt do nawadniania upraw oraz sortowania, ważenia i pakowania owoców i warzyw. Na targach prezentowane były również maszyny do mechanicznego zwalczania chwastów i uprawy bezorkowej - jest to technologia używana przez naszych liderów Marcina Gryna, Tomasza Żelazińskiego i Bartłomieja Piskorskiego.
Automatyzacja, cyfryzacja i robotyzacja w rolnictwie czyli Rolnictwo 4.0.
Poza nowoczesnymi ciągnikami i maszynami rolniczymi zaprezentowano rozwiązania wpisujące się w koncepcje Rolnictwa Precyzyjnego i Rolnictwa 4.0. Dominowały firmy oferujące systemy rolniczej nawigacji satelitarnej umożliwiające automatyczne prowadzenie ciągników i maszyn.
Na wystawie pokazano również drony rolnicze w tym także modele za pomocą, których można wykonywać miejscowe opryski.
Obecne były również firmy oferujące usługi badania gleby w zakresie oceny jej właściwości i zawartości w składniki pokarmowe. Co ciekawe zestawy do poboru prób glebowych i analizy gleby można było obejrzeć na stoiskach czołowych producentów maszyn rolniczych.
Na stoiskach firm maszynowych pokazano również stacje pogodowe i czujniki polowe. Nie stały one tam przypadkiem. Znajomość warunków pogodowych i panujących w glebie jest niezbędna do wykonywania wielu zabiegów agrotechnicznych.
Obecne na wystawie w Bednarach były firmy oferujące informatyczne systemy do zarządzania gospodarstwem i działami produkcji w gospodarstwie. Komputerowe programy są alternatywą dla tradycyjnej, papierowej dokumentacji. Narzędzia te umożliwiają zbieranie danych, ich przechowywanie i analizę w wyniku czego powstają informacje przydatne do podejmowania decyzji produkcyjnych i biznesowych. Co istotne programy te są propozycją nie tylko dla dużych gospodarstw rolnych, ale również i mniejszych obszarowo. Ponadto programy te umożliwiają zbieranie danych ze stacji pogodowych i czujników polowych, jak również można je integrować z systemami telematycznymi.
Zwiedzający Agro Show mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem tych programów.
Satelitarnymi i cyfrowymi technologiami interesują się czołowi producenci ciągników i maszyn rolniczych o czym świadczy obecność na ich stoiskach działów Precyzyjnego Rolnictwa. Zwiedzający stoiska tych firm mogli się zapoznać z możliwością integracji rozwiązań Rolnictwa Precyzyjnego z ciągnikami i maszynami rolniczymi przez nie oferowanymi.
Sukcesywnie przybywa autonomicznych robotów polowych, co pokazuje na znaczenie nowego trendu jakim jest robotyzacja w rolnictwie. W tym roku oprócz kilku modeli już wcześniej zaprezentowanych robotów pojawiły się nowe modele. Niektóre z nich są swego rodzaju alternatywą dla ciągnika rolniczego.
Na wystawie w Bednarach zaprezentowano robota polskiej konstrukcji. Jest to autonomiczna maszyna powstała przy współpracy spółki Unia i Instytutu Łukasiewicza.
Autonomiczne roboty jak i ciągniki oraz maszyny rolnicze wyposażone w narzędzia Rolnictwa Precyzyjnego można było oglądać nie tylko stacjonarnie. Organizatorzy zapewnili również prezentacje tych maszyn na polu pokazowym. Była więc okazja zobaczyć jak pracują roboty autonomiczne, opryskiwacze aplikujące zmienne dawki pestycydów i rozsiewacze wysiewające zmienne dawki nawozów.
Wystawa Agro Show pokazała trendy jakie będą dominować w rolnictwie. O tych trendach jak i technologiach oraz rozwiązaniach technicznych będziemy pisali na łamach naszego portalu.