Eksperci Energia Dla Wsi na wydarzeniu XXX Krajowe Dni Ziemniaka - Potato Poland 2023

Krajowe Dni Ziemniaka - Potato Poland to impreza o charakterze wystawowo – konferencyjnym mająca na celu promowanie polskiego sektora produkcji ziemniaka. Tegoroczna, trzydziesta edycja Dni Ziemniaka odbyła się w dniach 18-20 sierpnia 2023 r. w Marianowie koło Łomży.

Inicjatorem Potato Poland była Polska Federacja Ziemniaka jak również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

W programie imprezy wpisano szereg interesujących wydarzeń. Pierwszy dzień zarezerwowany był przede wszystkim na spotkania B2B oraz networking na terenie wystawowym.

W tymże dniu w budynku Filharmonii Łomżyńskiej odbyła się konferencja pt. „Przetwórstwo przyszłością ziemniaka” Tematyka konferencji obejmowała sytuacji na rynkach europejskich i światowych w tym w aspekcie sprzedaży polskich produktów przetwórstwa ziemniaczanego w tym produktów skrobiowych, spirytusowych, frytek, chipsów i półproduktów ziemniaka – obierane, puree itp.

Głównym dniem była sobota (19 sierpnia). W tym dniu miało miejsce uroczyste otwarcie Dni Ziemniaka przez posła ziemi łomżyńskiej Lecha Antoniego Kołakowskiego – w-ce ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 

W programie Krajowych Dni Ziemniaka wpisano szereg wydarzeń i atrakcji. Oprócz części wystawowej na której zaprezentowano sprzęt rolniczy i ofertę firm i organizacji z sektora rolnego obyły się warsztaty kulinarne oraz festiwal przetworów, którego celem było pokazanie lokalnego przetwórstwa jak również potraw opartych na polskich ziemniakach. Była więc okazja poznać polskie wina owocowe, cydry, miody pitne.

 

 

Na Dni Ziemniaka przybyliśmy jako eksperci Energia Dla Wsi. Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, OZE na wsi czy Rolnictwo 4.0 to tematy, które również obejmują sektor ziemniaczany. Była więc to dobra okazja do spotkań z rolnikami jak i przedstawicielami przedsiębiorstw rolnych w których uczestniczył również nasz ekspert dr inż. Jacek Skudlarski z SGGW autor bloga „Rolnictwo 4.0 – rolnictwo przyszłości” na Facebook