Dni Wydziału Inżynierii Podukcji SGGW 2023

Wydział Inżynierii Produkcji (WIP) jest jedną z 13 jednostek dydaktycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na Wydziale tym prowadzone jest kształcenie studentów na trzech kierunkach studiów:

Długoletnią tradycją w historii Wydziału Inżynierii Produkcji są Dni Wydziału będące szczególnym świętem zarówno dla studentów jak i kadry naukowo – dydaktycznej. Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa z inicjatywy studentów i Władz Wydziału Dni WIP odbyły się jednakże w zmienionej formie. 

Mianowicie w tym roku, a dokładniej 17 maja 2023 r., zamiast konferencji naukowej odbyły się mini targi na które z inicjatywy dr inż. Jacka Skudlarskiego (pracownika Instytutu Inżynierii Mechanicznej SGGW oraz eksperta Energia dla Wsi) przybyły firmy oferujące rozwiązania wpisujące się w koncepcję Rolnictwo 4.0 i Przemysłu 4.0.  Z propozycjami owych firm zapoznać się mogli nie tylko studenci i pracownicy naukowo-dydaktyczni ale również uczniowie zaproszonych szkół średnich.

 

Ciekawym rozwiązaniem, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród studentów był skaner 3D. Urządzenie to umożliwia skanowanie bardzo skomplikowanych obiektów i ma szerokie zastosowanie w branży przemysłowej. Zeskanowane obiekty są zwymiarowane, a następnie mogą być wydrukowane w drukarkach 3D.

Podczas Dni WIP przedstawiciel firmy Edutech Expert, która dostarczyła ów sprzęt wyjaśniał na czym polega technologia skanu i druku 3D. Wielu studentów „poddało się” skanowaniu swojego popiersia by przekonać się o możliwościach tych technologii.

 

Wielką atrakcją był autonomiczny robot rolniczy o nazwie OZ, którego producentem jest francuska firma Naio Technologies. Robot ten ma zastosowanie w szklarniach, tunelach foliowych i małych polach w takich pracach jak pielenie oraz siew roślin uprawianych w rzędach. Dystrybutorem tego robota jak i innych robotów francuskiej marki jest firma Agrihandler.

 

Wyróżnikiem czwartej rewolucji technologicznej są roboty współpracujące zwane cobotami. Urządzenia te mają coraz szersze zastosowanie w branży przemysłowej. Mogą one też być wykorzystane w rolnictwie. Podczas Dni WIP była możliwość nie tylko obejrzeć ale również przechwycić stery robota współpracującego, którego dostarczyła firma SPE Labs.

O tym że ciągnik czy maszynę samobieżną można prowadzić „bez trzymanki” można było się przekonać na stoisku firm Vantage Polska i PrecyzyjneRolnictwo.com. Przedstawiciel tych firm demonstrował zasadę działania nawigacji rolniczej wykorzystującej system GPS, która pozwala prowadzić maszyny po określonej trajektorii z dokładnością do 1 – 3 cm.

 

Przed budynkiem głównym Wydziału Inżynierii Produkcji stał ciągnik Claas Arion 650 , który dostarczyła firma Claas Polska. Do dyspozycji studentów był przedstawiciel firmy Agro Sznajder, który opowiadał o zaawansowanych funkcjach wspomnianego ciągnika. Była też okazja wejść do kabiny ciągnika i poznać możliwości ciągnika w zakresie Rolnictwa Precyzyjnego.

Wspomniany ciągnik jak i traktory innych marek mogą być zintegrowane z programem do zarządzania gospodarstwem rolnym. Dzięki temu dane z ciągnika mogą być przekazywane do takowego programu w którym są one przechowywane i analizowane.

Takie programy przedstawiły firmy Syngenta (program Cropwise Operations) i 365FarmNet. Programy te umożliwiają m.in. planowanie i rejestrowanie zabiegów agrotechnicznych, monitoring rozchodów środków produkcji jak i analizę kosztów produkcji. Udział tych firm w Dniach WIP był dobrą okazją by przedstawić funkcjonalności takich programów.

 

 

dr. inż. Jacek Skudlarski