"Cenna każda kropla" - publikacja dr. Jacka Skudlarskiego

W obliczu postępujących zmian klimatycznych niezwykle istotne jest podejmowanie działań ograniczających zużycie wody. Dotyczy to nie tylko działań jednostkowych, czyli każdego z nas, ale również działań wielkoskalowych - rozwiązań stosowanych w przemyśle oraz rolnictwie, które zużywa aż jedną trzecią zasobów wodnych Europy.

O rozwiązaniach technicznych oraz o tym jak ważne jest stosowanie najnowszych technologii prowadzących do zmniejszenia zużycia wody opowiedział ekspert energiadlawsi.pl dr Jacek Skudlarski. W swoim artykule opisuje technologię nawadniania w zmiennych dawkach polewowych (Variable Rate Irrigation – VRI), wykorzystującą techniki satelitarne i cyfrowe. Serdecznie zachęcamy do lektury.

 

"Zasoby wody zdatnej do picia oraz nawadniania upraw stają się coraz bardziej ograniczone. W stosunku do innych podmiotów korzystających z tych zasobów rolnictwo jest istotnym konsumentem – jedna trzecia wody zużywanej w Europie jest wykorzystywana w rolnictwie. Znaczącą poprawę w zakresie oszczędnego gospodarowania wodą można uzyskać poprzez wprowadzenie nowych praktyk i strategii w nawadnianiu upraw. Skutecznym sposobem racjonalnego zużywania wody jest technologia nawadniania w zmiennych dawkach polewowych (Variable Rate Irrigation – VRI), wykorzystująca techniki satelitarne i cyfrowe. Badania naukowe wskazują, że wdrożenie systemów VRI umożliwiło zmiejszenie zużycia wody do nawadniania o 8-20 %. Nawigacja satelitarna jest niezbędna dla deszczowni pracujących w systemie VRI do określenia położenia instalacji i zraszaczy na polu, by ustalić dawkę wody do wymagań ziemi."

 

Zachęcamy do sięgnięcia po najnowszy artykuł “Cenna każda kropla” dr. inż. Jacka Skudlarskiego, który znajduje się w drukowanej wersji miesięcznika Farmer, aby dowiedzieć się więcej.

 

Post został również zapowiedziany na blogu dr. Jacka Skudlarskiego:

 

Dr Jacek Skudlarski, ekspert energiadlawsi.pl 

 

Źródło: Rolnictwo 4.0 - rolnictwo przyszłości