Agrofotowoltaika - potrzeby i możliwości w polskim rolnictwie

Podczas konferencji AGRO PV 2023 w dniu 15 listopada 2023 r. zostały poruszone kwestie potencjału i rozwoju agrofotowoltaiki w polskim rolnictwie. Panele eksperckie oraz dyskusje dotyczyły transformacji rolnictwa i transformacji energetycznej w Polsce, potencjału współpracy sektora rolnego z sektorem energii odnawialnej oraz otoczenia regulacyjnego agrowotaiki w Polsce i Europie.

Eksperci projektu energiadlawsi.pl uczestniczyli w wydarzeniu. Już na otwarciu konferencji padło ważne stwierdzenie, które nadało charakter kolejnym wypowiedziom:

Uwolnienie lokalnych rynków jest kluczowe dla rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce. Wprowadzenie odpowiednich regulacji sprzyja tworzy przestrzeń do działania w tym zakresie.

 

 

Badanie o agrofotowoltaice w naszym artykule:

NOWE MOŻLIWOŚCI DLA POLSKICH ROLNIKÓW

 

Podczas wystąpienia wprowadzającego Dyrektor Jochen Hauff opowiedział o wielu aspektach ważnych dla rolnictwa m.in.

  • ważna rola gleby, która jest często pomijana w aspekcie nawadniania,
  • odpowiednie zarządzanie glebą prowadzi do mniejszej potrzeby użycia wody,
  • odpowiedni dobór zwierząt mają znaczenie. 

Jednak niezwykle istotną kwestią jest indywidualne podejście do potrzeb i możliwości gospodarstwa rolnego i rolników.

Agrofotowoltaika jest zróżnicowana, tak jak sektor rolnictwa. Ważne jest umożliwienie jednoczesnej produkcji zrównoważonej żywności i energii elektrycznej na tym samym obszarze. 

 

 

Dyrektor operacyjny Kinga Kruczek zwróciła uwagę, że zrzeszanie stowarzyszeń i organizacji rolników jest ważne, aby prowadzić dyskusje oparte na doświadczeniu. Rozmowy są ważne, aby wprowadzić zmiany oraz rozwinąć agrofotowoltaikę w Polsce. Również podkreśliła, jak ważne jest indywidualne podejście, ponieważ rolnik to teraz przede wszystkim świadomy przedsiębiorca. Rolnicy dbają o odpowiedni zrównoważony rozwój swoich gospodarstw rolnych, patrzą na ekonomikę i przyszłość kolejnych innowacji. Zatem rozmowa i indywidualne podejście to istota rozwoju agrowoltaiki.

 

 

W dobie zmian potrzebujemy również regulacji i partnerstwa.
Świat nauki, polityka i rolnicy muszą współpracować, aby agrofotowoltaika mogła funkcjonować na poziomie korzystnym dla wszystkich.