Agro Show - największa wystawa rolnicza w Polsce
Organizowana od 1999 r. w miejscowości Bednary na Wielkopolsce wystawa Agro Show jest największą kompleksową imprezą rolniczą na której prezentuje się setki wystawców krajowych i zagranicznych a na którą przybywa ponad 100 tysięcy zwiedzających. Tegoroczna wystawa, która odbyła się w dniach 22 – 24 września 2023 r. okazała się równie ciekawa jak i poprzednie jej edycje.
Obecny w Bednarach był nasz ekspert – dr inż. Jacek Skudlarski – pracownik SGGW w Warszawie oraz autor bloga Rolnictwo 4.0 – rolnictwo przyszłości który jest dostępny w serwisie Facebook.
Poniżej przedstawiamy nowości i ciekawostki z branży Agro jakie zaprezentowano podczas Agro Show a z którymi zapoznał się nasz Ekspert.
Kompleksowa wystawa zarówno dla małych jak i wielkoobszarowych gospodarstw
Wydawać by się mogło, że Agro Show to wystawa dla wielkoobszarowych gospodarstw rolnych. Przesłanką do takiego przekonania jest obecność producentów o zasięgu światowym oraz ich produkty dedykowane dużym gospodarstwom. Przykuwające uwagę wielkie ciągniki i kombajny, gigantyczne przyczepy i rozrzutniki oraz bardzo szerokie agregaty uprawowe i uprawowo-siewne mogły skłaniać do przekonania że wystawa jest dedykowana właścicielom dużych gospodarstw.
Jednakże tak nie było. Producenci pokazali również i maszyny dla małych gospodarstw rolnych. Był to sprzęt oferowany zarówno przez duże firmy zagraniczne i krajowe jak i mniejszych wytwórców. Dość dużo było również ciągników o niedużych mocach czyli takich jakie mogą pracować w małych gospodarstwach. W tym segmencie dominowali producenci z Azji. Pokazano również miniciągniki. Uwagę gości przykuwały traktorki włoskich producentów oraz wytwórcy z Japonii.
Pod względem wielkości stoisk dominowały prezentacje ciągników i maszyn rolniczych. Poza producentami tych maszyn swoje propozycje przedstawili producenci silosów i suszarni do zboża, wytwórcy sprzętu stosowanego w produkcji zwierzęcej oraz firmy oferujące sprzęt do nawadniania upraw oraz sortowania, ważenia i pakowania owoców i warzyw.
Nowe trendy w rolnictwie
Nowe trendy jakie mają miejsce w rolnictwie przekładają się również na to co w ostatnim czasie prezentowane jest na Agro Show. Jednym z trendów jest uprawa bezorkowa w której orka wykonywana pługiem zastępowana jest zabiegami uprawy kruszenia gleby bez jej odwracania. Stąd coraz szerszym widokiem na wystawie w Bednarach są agregaty ścierniskowe, głębosze i pługi dłutowe oraz agregaty uprawowo-siewne stosowane w uprawie uproszczonej i pasowej (Strip Till). Co interesujące narzędzia i maszyny te są dostępne również w ofercie producentów krajowych.
Kolejnym trendem jest powrót do stosowania pielników do mechanicznego usuwania chwastów w uprawach. Wszakże maszyny te znane są rolnikom od dawien dawna i były stosowane w rolnictwie to w wyniku popularności chemicznej ochrony roślin ich zastosowanie straciło na znaczeniu. Jednakże w wyniku unijnych regulacji prawnych obligujących rolników do redukcji zużycia pestycydów oraz rosnących cen tychże środków produkcji pielniki wracają do łask. Stąd na stoiskach czołowych producentów pielniki są już stałym elementem w ich ofercie. Co ciekawe pielniki stają się bardziej zaawansowanymi maszynami a to za sprawą systemów wizyjnych i elektronicznych układów sterowania. Coraz częściej pielniki doposażone są w siewniki nawozów co pozwala łączyć zabiegi pielęgnacji mechanicznej i nawożenia mineralnego. Takie siewniki dozują nawóz rzędowo co przekłada się na oszczędności w nawożeniu.
Automatyzacja, cyfryzacja i robotyzacja czyli Rolnictwo 4.0.
Firmy oferujące rozwiązania dla Rolnictwa precyzyjnego już od dawna są obecne na Agro Show. Organizatorzy wystawy stoiska tych firm umieszczają w jednej alejce w wyniku czego powstaje strefa Rolnictwa Precyzyjnego. W tym roku do wspomnianej strefy dołączyły kolejne firmy. Niektóre z nich zaprezentowały systemy nawigacji satelitarnej rolniczej. Inne zaś pokazały drony rolnicze w tym również modele za pomocą których można wykonywać miejscowe opryski. Oprysk lokalny pozwala na znaczną redukcję pestycydów. Taki oprysk można wykonywać wykorzystując drony. Jak na razie ze względów legislacyjnych wykorzystywanie dronów do opryskiwania plantacji nie jest dopuszczone na terytorium Unii Europejskiej. Niemniej stan ten może się zmienić.
W obszarze Precyzyjnego Rolnictwa działają firmy oferujące usługi badania gleby w zakresie oceny jej właściwości i zawartości w składniki pokarmowe. Dane z takich badań są nanoszone na mapy (tzw. mapy zasobności glebowej), które następnie są wykorzystywane w technologii zmiennego dawkowania nawozów mineralnych i nasion. Na stoiskach tych firm można było oglądać skanery glebowe oraz urządzenia do poboru prób glebowych.
Na znaczeniu w rolnictwie zyskują stacje pogodowe i czujniki polowe. Rozwiązania te były zaprezentowane podczas wystawy Agro Show.
Obecne na wystawie w Bednarach były firmy oferujące informatyczne systemy do zarządzania gospodarstwem i działami produkcji w gospodarstwie. Komputerowe programy są alternatywą dla tradycyjnej, papierowej dokumentacji. Narzędzia te umożliwiają zbieranie danych, ich przechowywanie i analizę w wyniku czego powstają informacje przydatne do podejmowania decyzji produkcyjnych i biznesowych. Co istotne programy te są propozycją nie tylko dla dużych gospodarstw rolnych ale również i mniejszych obszarowo. Ponadto programy te umożliwiają zbieranie danych ze stacji pogodowych i czujników polowych jak również można je integrować z systemami telematycznymi.
Zwiedzający Agro Show mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem tych programów.
Satelitarnymi i cyfrowymi technologiami interesują się czołowi producenci ciągników i maszyn rolniczych o czym świadczy obecność na ich stoiskach działów Precyzyjnego Rolnictwa. Zwiedzający stoiska tych firm mogli się zapoznać z możliwością integracji rozwiązań Rolnictwa Precyzyjnego z ciągnikami i maszynami rolniczymi przez nie oferowanymi.
Sukcesywnie przybywa autonomicznych robotów polowych. W tym roku oprócz kilku modeli już wcześniej zaprezentowanych robotów pojawiły się nowe modele. Jeden z nich jest swego rodzaju alternatywą dla ciągnika rolniczego. Kolejna nowość to autonomiczna maszyna wykorzystywana do pielęgnacji międzyrzędowej w uprawach warzyw.
Autonomiczne roboty jak i drony oraz maszyny rolnicze wyposażone w narzędzia Rolnictwa Precyzyjnego można było oglądać nie tylko stacjonarnie. Organizatorzy zapewnili również prezentacje tych maszyn na polu pokazowym. Była więc okazja zobaczyć jak pracują roboty autonomiczne, opryskiwacze aplikujące zmienne dawki pestycydów i rozsiewacze wysiewające zmienne dawki nawozów.
Zapraszamy do obserwowania bloga naszego eksperta Rolnictwo 4.0 – rolnictwo przyszłości na którym wspomniane powyżej nowości będą szerzej omówione.